No category

پایان نامه با کلید واژه های گزارشگری مالی، اطلاعات مالی، نرم افزار، مزایا و معایب

است که این نوع گزارشگری موجب صرفه جویی در هزینه شود، ولی این احتمال نیز وجود دارد که انتشار هر دو نسخه الکترونیکی و چاپی گزارش‌ها، نیاز به اطمینان بخشی اضافی نسبت به داده های اینترنتی، افزایش هزینه دعاوی حقوقی ناشی از افشای اطلاعات بیشتر (ولی حسابرسی نشده)، ساخت و نگهداری و توسعه دارایی های زیربنایی اینترنتی و متصل نمودن کامپیوترهای شرکت به اینترنت از طریق شبکه به خصوص برای شرکتهای کوچک و متوسط، موجب تحمیل هزینه های بیشتری گردد.) ثقفی و دیگران، ۱۳۸۴ ، ۱۳۷ )
اینترنت به مکانی برای تقابل جریان های مختلف و گاه مخالف فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است، بنابراین، انتخاب زبان، واحد پول و مجموعه اصول پذیرفته شده حسابداری مشترک برای گزارشگری مالی در اینترنت؛ حائز اهمیت است به همه این عوامل موضوعات رفتاری مثل مقاومت در برابر تغییر که یکی از ویژگیهای انسانی می باشد را نیز اضافه کنید.
۲-۲-۸ زبان علامت گذاری فوق متن (HTML) در مقابل فرمت مدرک قابل حمل (pdf):
یکی از مهمترین تصمیمات در ارتباط با طراحی صفحات وب برای گزارشگری مالی و تجاری استفاده از فرمت های HTML و یا pdf برای گزارشگری می باشد. با در نظر گرفتن اهمیت pdf , HTML به عنوان رسانه ای برای ارائه اطلاعات مالی، وجود تمایز بین آنها و آگاهی از مزایا و معایب هر یک مفید به نظر می رسد.
HTML: این زبان، زبان برنامه نویسی تحت وب است. این زبان استاندارد عمومی است برای ارائه اطلاعات در اینترنت و ساختن صفحات وب.
دستورات HTML برای ساختن صفحات وبی که می تواند نشانگر متن و تصویر باشد به کار
میرود.
PDF: این فایل ها دارای فرمت خاصی هستند که توسط شرکت Adobe ایجاد شده است و برای مدارکی بکار می رود که ارائه دقیقاً همسان از مدارک چاپی اصلی هستند. تمام عناصر یک مدرک چاپی تحت یک تصویر الکترونیکی گرفته می شوند. فایل های PDF فرمت مستقلی دارند که توسط شرکت نرم افزاری Adobe Acrobat طراحی شده است. و حاوی قلم ها، رنگ ها ، نگاره بندی ها و تصاویر یکسانی در کلیه کامپیوترها و کلیه تنظیمات کامپیوتری می باشد برای دیدن، ردیابی و چاپ کردن یک فایل PDF حتماً باید از نرم‌افزار Acrobat Reader استفاده شود. این نرم افزار را می توان از سایت Adobe System بدون پرداخت هیچ هزینه ای دریافت نمود.
در نگاره شماره ۲-۲ مزایا و معایب PDF , HTML به صورت خلاصه نشان داده شده است: (, ۲۰۰۶ , ۱۳۱-۱۳۲ Mutlher talal )

نگاره شماره ۲-۲ مزایا و معایب HTML و PDF
فرمت
مزایا
معایب
HTML
بدون نیاز به مرورگر می توان آن را بررسی کرد.
این فایل ها ممکن است به صورت تکه تکه (منشعب) باشند.

فرمت آزاد استانداردی است.
اسنادی که از این فایلها پرینت می‌شوند شبیه اسناد اصلی نیستند.

میتوان آنرا به آسانی به سایر صفحات HTML پیوند داد.
برای تبدیل سند اصلی به HTML بر حسب طرح و شکل دلخواه، نیاز به کار عمده ای است.

تمام موتورهای جستجو مطالب فایل های HTML را فهرست می کند.

PDF
نسخه چاپی آن دقیقا مشابه با نسخه الکترونیکی آن است.
برای دیدن این فایل ضروری است که نرم افزار Adobe Reder را بر روی کامپیوتر خود داشته باشید.

ایجاد مدارک به روش PDF از روی مدارک اصلی ساده و کم هزینه است.
این فایل ها معمولا طولانی و برای ذخیره سازی روی کامپیوتر کند هستند.

اطلاعات داخلی این مدارک نمی تواند به اشتباه توسط کاربران تغییر یابد.
فرمت PDF از مزایائی مانند چندرسانه ای بودن و دوطرفه بودن برخوردار نیست.
این فرمت به استفاده کنندگان اجازه نمی‌دهد که
داده های مالی را به یک کاربرگ الکترونیکی
(مثل Excel) برای تجزیه و تحلیل بیشتر انتقال دهند.

گفتار سوم: زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی(XBRL)
۲-۳ دیباچه
سوءاستفاده های فراوانی که در آمریکا و سایر کشورها اتفاق افتاد، منجر شد تا تمرکزی بی سابقه و بین‌المللی بر عملیات حسابداری و نیاز به شفافیت بیشتر در گزارشات مالی پدید آمد. عوامل متعددی به بحران در گزارشات مالی انجامید، مسلماً یکی از این عوامل ناکافی و نامناسب بودن ارائه اطلاعات در فرمت های کاغذی و یا الکترونیکی مشابه کاغذ (mimic)، که فاقد ویژگی های لازم برای انتقال کارآمد اطلاعات مالی پیچیده به سرمایه گذاران، قانونگذاران و سایر ذینفعان بوده، می باشد. (WWW.XBRL.ORG)
بازارهای تجاری و استفاده کنندگان اطلاعات تجاری به تمهیدات و شرایطی احتیاج دارند تا شفافیت مراحل گزارشگری را افزایش دهند، زیرا امروزه گزارشگری تجاری با انبوهی از مشکلات مانند ناکارایی، تجزیه و تحلیل مناسب، انتشار نامناسب اطلاعات تجاری در بین استفاده کنندگان اطلاعات تجاری (مانند بخش های مختلف سازمان، سهامداران و بانکها) روبرو است. بنابراین دستیابی به سامانه گزارشگری تجاری مناسب برای حل مسائل و ناکارایی‌ها بسیار مهم است (بزرگ اصل ،۱۳۸۵ ، ۸۳) موج تازه و پر سرعت فن آوری اطلاعات و ارتباطات همه عرصه ها را در بر می گیرد، حرفه حسابداری شاید بیش از دیگران در معرض برخورداری از امکانات محیط جدید باشد تلاش های کمتر از نیم دهه اخیر سبب شده تا فضای تازه و اثر بخش‌تری برای گزارشگری مالی فراهم شود. (عرب مازار یزدی ، ۱۳۸۴ ، ۲۷)
استاندارد سازی نرم افزاری بسترهای مالی، خصوصاً بازار سرمایه موجب بالا بردن کیفیت بازار با امکان نظارت دقیق ،سریع و فراگیر بر بازار اولیه و ثانویه، تسهیل و فراگیر بر بازار اولیه و ثانویه، تسهیل پیاده سازی بورس الکترونیک و اطلاع رسانی سریع و عادلانه به سهامداران در راستای حمایت از حقوق سهامداران گردیده است. (باقریان ، ۱۳۸۶ ، ۶۱-۴۰)
زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) در تحقق اهداف پیش گفته نقش بسزایی دارد. استفاده‌ی گسترده از زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL)، مزایای مهمی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند. استفاده از زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) برای گزارشگری مالی شرکتها بر دقت داده های مالی می افزاید، تحلیل آنها را آسان می کند و از آنجایی که تأثیر بسزایی بر ویژگیهای کیفی اطلاعات حسابداری می گذارد در این گفتار ازفصل دوم به بررسی این زبان جدید گزارشگری مالی پرداخته می شود.

۲-۳-۱ تاریخچه زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL)
تاریخچه زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) به سال ۱۹۹۸ باز می گردد. در آوریل ۱۹۹۸ چارلز ها فمن۳۲، حسابدار رسمی مؤسسه نایت ویل اند گریگوری۳۳ در شهر تاکومای ایالت واشنگتن، XML را برای گزارشگری الکترونیکی اطلاعات مالی مورد بررسی قرار دارد، هافمن شروع به ایجاد نمونه های صورتهای مالی و برنامه های حسابرسی با استفاده از XML کرد. در جولای سال ۱۹۹۸، هافمن رئیس کار گروه فن آوری برتر AICPA را در جریان امکانات بالقوه XML را به AICPA ارائه کرد و AICPA را متقاعد به اهمیت این زبان جدید گزارشگری مالی نمود. AICPA خواستار یک طرح تجاری۳۴ برای گزارشات مالی مبتنی بر XML شد. این پروژه XFRML 35 نام داشت .این طرح تجاری در ژوئن ۱۹۹۹ آماده شد و در جولای همان سال اعضای هیئت مدیره AICPA با اعطای بودجه برای پیشبرد این طرح موافقت نمودند در آگوست ۱۹۹۹، ۱۲ شرکت به کمیته پشتیبانی این طرح پیوستند. اولین جلسه کمیته پشتیبانی XFRML در اکتبر ۱۹۹۹ صورت گرفت و در آوریل ۲۰۰۰ نام این کمیته از XFRML به XBRL تغییر یافت. (WWW.XBRL.ORG)
در سال ۲۰۰۰ انجمن حسابداران آمریکا پیشنهاد کرد کمیته ای برای نظارت بر بکارگیری استاندارد گزارشگری در شرکتها تشکیل گردد. ویرایش زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) در سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد و اطلاعات برخی از شرکتها بصورت نمونه بر اساس آن تهیه شد تا قابلیت های آن مشخص شود از دسامبر سال ۲۰۰۱ که زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) بصورت یک راهکار تازه پیشنهادی مطرح شد. عملاً در امر گزارشگری مالی شرکتها مورد استفاده قرار گرفته است. شرکتهایی که داوطلب استفاده از این زبان بوده اند. گزارشهای مالی خود را در این قالب در سایت ادگار۳۶ در معرض استفاده قرار داده اند. برخی از این اطلاعات بصورت رایگان و مابقی با پرداخت مبالغ ناچیزی در اختیار استفاده کنندگان ذینفع و علاقمند به دریافت اطلاعات مالی شرکتها قرار می گیرد. پس از این پذیرش اولیه زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL)، تلاش زیادی برای ایجاد و رده بندی های عمومی‌تری از اطلاعات مالی برای استفاده در محیط این زبان انجام شد. نخستین متن پیشنهادی برای استاندارد بین المللی حسابداری، پس از ماه‌ها تلاش سخت اعضا، در آوریل ۲۰۰۲ انتشار یافت. (باقریان، ۱۳۸۶ ، ۶۱-۴۰)
استفاده از زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) برای گزارشگری قانونی بانکها موفقیت بزرگی را به همراه داشته است. در گزارشی درباره مزایای زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) که از سوی شورای آزمون موسسات مالی فدرال (FFIEC) ارائه شده است، گفته شده که در راه‌حل های مبتنی بر زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) در خور توجهی از جمله افزایش ۶۶ تا ۹۵ درصدی در شفافیت داده‌ها، افزایش ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی در دقت داده‌ها، کاهش زمان از هفته به ساعت در بهنگام بودن و افزایش ۱۵ درصدی در بهره‌وری تحلیل گران را باعث شده است. (http://WWW.hesabras.org/newsdetail-fa-429.html)
بیش از ۸۰۰ شرکت در چین گزارشهای مربوط به نیمه دوم سال ۲۰۰۵ خود را با استفاده از سرفصل حسابهای زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) که توسط بورس اوراق بهادار شانگهای طراحی و ایجاد شده است، تنظیم کرده اند. زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) بین المللی ضمن به رسمیت شناختن سرفصل‌ حسابهای مورد استفاده برای گزارشگری شرکتها در چین، تأیید می کند که این طبقه بندی بر پایه استانداردهای زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) بوده و زمینه ساز پیشرفت سریع چین در استفاده از زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) می باشد. (http://WWW.hesabras.org/newsdetail-fa-662.html)
امارات متحده عربی حوزه حقوقی موقتی را برای زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) تحت سرپرستی بورس اوراق بهادار ابوظبی (ADSM) ایجاد کرده است .این نخستین حوزه حقوقی زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) در خاورمیانه است. این کار با تصویب کمیته بین المللی پیشبرد زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) و با تشخیص اهداف و کوششهای امارات متحده عربی برای پیشرفت زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) انجام شده است. انتظار می رود این حوزه حقوقی جدید، طبقه بندی زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) را برای پشتیبانی از گزارشگری مالی توسط زبان توسعه پذیر گزارشگری مالی (XBRL) و استانداردهای بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *