سلامتی

ام آر آی به تشخیص زودهنگام آلزایمر کمک می کند & | سالمندان

ام آر آی به تشخیص زودتر از موعد معمولی فراموشی کمک می کنه

ام آر آی در تشخیص زودتر از موعد معمولی فراموشی نویدبخشه

محققان با به کار گیری راه تصویربرداری ام آر آی پلاکای مثل فراموشی رو در مغز خرگوشها شناسایی کردن. این نتیجه کار اونا رو یه قدم به تشخیص این مریضی با به کار گیری لوازم معمولی ام آر آی در آدم نزدیکتر می کنه. 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رویترز ، جون رونالد از موسسه تحقیقات روبارتس در اونتاریو میگه با اینکه بخشی از فناوری مورد استفاده واسه جفت و جور این تصاویر واسه استفاده اختصاصی در خرگوشها طراحی شده ، اما این کشف اولیه نویدبخش به کار گیری دستگاه های اسکن ام آر آی بالینی واسه تجسم پلاکا در مبتلایان به آلزایمره .

این تحقیق که در کنفرانس بین المللی مریضی فراموشی در شیکاگو ارائه شد یکی از چندین تحقیقیه که امکان به کار گیری اسکن ام آر آی واسه تشخیص زودتر از موعد معمولی این مریضی مغزی رو نشون میده.

این اولین باره که محققان تونسته ان پلاکای مغزی رو با به کار گیری اسکنای معمولی ام آر آی ببینن. الان اسکنرای پرقدرت ام آر آی این پلاکا رو در حیوانات شناسایی کردن و اسکنرهای پی یی تی با به کار گیری مواد شیمیایی بیان کننده خاص هم در این مورد کارایی داشته.

حالا کالبدشکافی تنها راه مطمئن واسه تایید تشخیص مریضی آلزایمره . این کار از راه شناسایی ضایعات مغزی مثل پلاکای آمیلویید که مشخصه این بیماریه انجام می شه. پزشکان معمولا واسه تشخیص فراموشی در بیماران خود به انجام یه سلسله آزمایشها تکیه می کنن.

محققان در مطالعه گذشته به خرگوشا به مدت دو سال رژیم غذایی پر کلسترول دادن که باعث تشکیل پلاکای آمیلویید در مغز این حیوان می شه. اسکن مغز خرگوشا نقاط مشکی یا مناطق خالی رو در چندین ناحیه از جمله هیپوکامپ که یه مرکز مهم حافظه در مغزه نشون داد.

کالبد شکافی از مغز خوشهای کوچیک پلاکای آمیلویید رو در این مناطق خالی نشون داد که در خرگوشایی که رژیم غذایی معمولی داشتن دیده نشد.

رونالد گفت این روش می تونه راه رو واسه به کار گیری این روش تصویربرداری در آدم صاف کنه.

دکتر جفری کایه از دانشگاه علوم و سلامت اورگون در پورتلند این تحقیق رو نویدبخش خواند، اما اضافه کرد پرش از تحقیق روی خرگوش به تحقیق روی آدم سخته.

محققان گفتن با کمک مغناطیسای ام آر آی مخصوص می تونن پلاکای آمیلویید رو در موش ببینن، اما تا الان قادر به مشاهده این پلاکا در مغز آدم نبوده ان.

محققان کلینیک مایو در راچستر در مینه سوتا در تحقیق جداگونه ای تونستن با به کار گیری یه برنامه رایانه ای، اطلاعات مربوط به اسکن ام آر آی رو موشکافی کنن. این اسکن می تونه با دقت درصد مغز طبیعی رو از مغز گرفتار به فراموشی تشخیص بده.

این برنامه با نام STAND درجه آتروفی مغز فرد رو اندازه گیری می کنه.

محققان در این مطالعه اطلاعات جمع آوری شده از ۱۹۱ فرد رو که چهار سال قبل از مرگ ام آر آی از اونا گرفته شده بود با اطلاعات مربوط به آزمون staging Braak رو پس از مرگ بیماران مقایسه کردن. این آزمون شدت کلافای فیبروز رو در مغز اندازه گیری می کنه.

پراشانتی وموری که این یافته ها رو ارائه داد میگه این مطالعه نشون داد اطلاعات حاصل از اسکن ام آر آی می تونه شدت آسیب شناسی گره خوردگی فراموشی رو به درستی شنان دهد.

یه گروه سوم از دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا با به کار گیری یه روش رایانه ای موشکافی تصویر تونستن فعالیت شبه فراموشی رو در مغز سالمندانی که قابلیتای ادراکی طبیعی داشتن و گروهی که به مشکل ناچیز ادراکی گرفتار بودن پیدا کنن.

محققان با تاکید بر ضرورت انجام تحقیقات بیشتر در این مورد بیان امیدواری کردن این وسیله به تشخیص تغییرات اولیه مغز که نشونه شروع آلزایمره کمک کنه.

ویلیام تیس از انجمن فراموشی میگه محققان به زودی می تونیم از این فناوری واسه شناسایی آدمایی که در خطر دچار شدن به فراموشی هستن بهره بگیرن.

 

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *