سلامتی

الیزابت پریش | زنی که برای همیشه جوان می ماند / اولین آزمایش ژنیتیکی برای “همیشه جوان ماندن” + عکس | بیماری

مدیرعامل یه شرکت بیوتکنولوژی واسه اولین بار در تاریخ مبادرت به آزمایش ژن درمانی با هدف برعکس کردن روند پیر شدن سلول هاش کرده.

الیزابت پریش اما واقعاً می تونه واسه همیشه جوون بمونه؟

اینترنشنال بیزنس تایمز گزارش داده که در نقطه ای نامشخص و پنهونی یه ماده ژنتیک به خانوم الیزابت پریش، پژوهشگر آمریکایی و مدیرعامل شرکت BioViva تزریق شده که قراره به داخل هسته تموم سلولای بدن اون رخنه کرده و تغییراتی بوجود آورد تا روند پیری متوقف شده و بدن اون جوون شه. واسه اولین بار در تاریخه که اینجور آزمایشی روی آدم صورت میگیره.

: الیزابت پریش ، زنی که واسه همیشه جوون می مونه / اولین آزمایش ژنیتیکی واسه “همیشه جوون موندن” + عکس

الیزابت پریش امیدواره که این ژن تراپی تغییرات همیشگی در دی ان ای اون به وجود آورد تا روند پیری سلولا برعکس شه و جلوی بیماریای مختلفی از جمله فراموشی رو بگیره. محققان شرکت BioViva در سیاتل آمریکا به این باور رسیدن که میشه روند پیر شدن سلولها رو با ایجاد تغییرات دائمی در ساختار DNA کنه و حتی برعکس کرد.

الیزابت پریش خود رو به عنوان «داوطلب شماره صفر» می خواند و میگه: من تا چند ماه دیگه ۴۵ ساله میشم و کم کم بیماریای به وجود اومده به وسیله کهولت سن به سراغم میاد. ژن تراپی روی بدن من با این منظور انجام شده تا اثر این مسئله روی بدن آدم مشخص شه. تا الان آزمایشای مختلفی در این رابطه روی آدما انجام شده اما هیچکسی تا الان این مسئله رو روی آدم آزمایش نکرده بود.

می گن آزمایش روی الیزابت پریش چندی قبل در کلمبیا انجام شده. اما حتی بعضی از اعضای هیات مدیره شرکت BioViva هم کار اونو تائید نمی کنن و می گن پریش خیلی زود کار رو به مرحله آزمایش انسانی برده.

این در حالیه که ممکنه ماده ژنتیکی که تا حالا آزمایش نشده اثرات غیر قابل پیش بینی به همراه داشته باشه.

الیزابت پریش در جواب به سوالی درباره خطرات احتمالی آزمایش میگه: خوب می دونم که احتمال آسیب دیدن جدی من هست اما در عین حال درک می کنم که اگه این کار رو نکنم در هرحال به خاطر دچار شدن به بیماریای به وجود اومده به وسیله پیری خواهم مرد. اگه این آزمایش موفق باشه، جون میلیونا نفر نجات داده می شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *