سلامتی

الگوهای مهم مصرف و مشکلات تغذیه | تغذیه سالم

براساس بررسیای سازمان جهانی بهداشت ، هشت الگوی متفاوت مصرف غذایی در دنیا تشخیص داده شده که این الگوها رو در دو دسته کشورای پولدار و فقیر دسته بندی می کنن.

فرق الگوهای مصرف در کشورای پولدار و فقیر عبارتند از

در کشورای پولدار ، مصرف گوشت ده تا بیست برابر کشورای فقیره . باحال توجهه که بدونین تو یه کشور در حال پیشرفت یا فقیر ، اینجور فرقی بین قشر مرفه و فقیر اون جامعه هست .

مصرف گوشت بین طبقه مرفه کشورای پولدار ده برابر طبقه فقیره . مصرف تخم مرغ در کشورای پولدار ده برابر کشورای فقیره ، پس اگه در کشورای پولدار پیشنهاد می شه که در مصرف زرده تخم مرغ واسه کودکان احتیاط شه و زیاده روی نشه به این دلیله .

اگه به عنوان کارشناس تغذیه ، به شخصی پیشنهاد می کنین که چه مقدار تخم مرغ مصرف کنه باید به این نکته توجه کرد که ایشون از قشر پولدار جامعه س یا خیر ؟ اگه از قشر پولدار جامعه بود می تونین بگید که در مصرف تخم مرغ احتیاط کنه ولی اگه از قشر متوسط و پائین جامعه بود پیشنهاد شه که تخم مرغ زیاد مصرف کنه . مصرف لبنیات در کشورای پولدار چهار برابر کشورای فقیر است .

مصرف شکر و قندهای ساده با جذب سریع که شامل قند میوه ها می شه در کشورای پولدار زیاده که حدود بیست و چهار درصد انرژی رو تأمین می کنه .

ویژگی الگوی مصرف در کشورای پولدار :

ویژگی الگوی مصرف کشورای پولدار ، مصرف زیاد گوشتا هستش ، طوریکه ۳/۲ پروتئین دریافتی مردم رو پروتئینای حیوونی تشکیل میدن . مصرف زیاد چربیا مخصوصاً چربیای اشباع شده حیوونی ، بیشتر از چهل درصد انرژی مردم رو تشکیل میدن .

مصرف زیاد قند و شکر و یا قندهای ساده با جذب سریع که شامل قند میوه ها هستش بیست و چهار درصد انرژی رو در این کشورها تشکیل میدن . اگه پیشنهاد می شه سهم این قندها از پونزده درصد انرژی بیشتر نباشه .

مصرف کم فیبرها یا الیاف غذایی که به دلیل کمی مصرف غلات ، حبوبات و مخصوصاً سبزیا و میوه ها هستش در این الگو مهمه . کمبود مصرف فیبرهای غذایی در مردم پولدار می تونه بیماریایی مثل یبوست و سرطان رو به وجود آورد .

اثر الگوی مصرف بر سلامتی آدم :

چاقی و زیاد شدن وزن : برآورد می شه ۲۰ درصد از مردم این کشورها چاق هستن . براساس بعضی از بررسیایی که در ایران انجام شده ، در شهرهای بزرگ بیست درصد مردم چاق هستن . فشار خون یکی از معضلات مردم این کشورها هستش . برآورد می شه که حدود شش درصد مردم لیپو پروتئینهای خونشون بالا هستش .

پوسیدگی دندانه ها :

به دلیل زیاده روی در مصرف قندهای ساده با جذب سریع ، بروز ( ایجاد ) پوسیدگی دندانی در این کشورها بالا هستش . مثلا در کشور انگلستان فقط ده درصد کودکانی که به سن پنج سالگی می رسن دچار پوسیدگی دندانی نشده ان یعنی نود درصد کودکان دچار پوسیدگی دندانی شدن و یا در کشور فرانسه نوجوانان به سنین ۱۸-۱۵ سال فقط سه درصدشون به پوسیدگی دندانی گرفتار نشده ان و نود و هفت درصد دچار درجاتی از پوسیدگی دندانی شدن.

در کشور ما وضعیت پوسیدگی دندون ، وضعیت خوبی نداره و در بین بیست و دو کشور منطقه مدیترانه شرقی ، مقام بیست و یکم رو داره ( قبل از کشور لبنان ) . وضعیت پوسیدگی دندانی در کشور ما از کشور سومالی هم بدتره .

البته باید گفت مردم سومالی بسیار فقیر هستن و از مصرف شکلای جور واجور قندها محروم هستن . اما در کشور ما این جور نیس و شکلای جور واجور قندها ( نوشابه ، شکلات ، بستنی ، کاکائو و … ) در دسترس قشر بزرگی از مردم قرار داره ، پس پوسیدگی دندانی در کشور ما وضعیت خوبی نداره .

اون چیزی که در گذشته به نام بیماریای تمدن نامیده می شد به دلیل کمی مصرف فیبر به صورت گسترده در کشورای پولدار بود . هموروئید ، نقرس ، بیماریهای قلبی عروقی ، سنگ کیسه و صفرا که رابطه سرطان کولون و کمبود مصرف فیبر به اثبات رسیده و در بقیه موارد هنوز به صورت فرضیه این مسئله مطرحه .

ویژگی الگوی مصرف در کشورای فقیر:

رژیم غذایی یکنواخت : تنوع غذایی در تغذیه مردم این کشورها به صورت گسترده وجود نداره و یا استفاده وسیع از گروه های چهارگانه غذایی جوری جایگاهی نداره و به راه مطلوب استفاده نمی شه. طوریکه ماده غذایی اصلی فقط ۶۵ تا ۹۰ درصد انرژی رو تأمین می کنه . نتیجه این الگو ، مصرف کم پروتئینا که بیشترً از راه پروتئینای گیاهی تأمین می شه که ارزش بیولوژیک اونا پایین است و مصرف زیاد سبزی و میوه یا فیبرهای غذایی که جنبه مثبت رژیم غذایی اونا هستش .

سوء تغذیه انرژی پروتئین به طور زیادی هست . یه میلیارد نفر در کره زمین از سوء تغذیه پروتئین رنج می برن . کمبود ریز مغذیا خیلی زیاده طوریکه کم خونی فقر آهن ، یه میلیارد نفر روبروی کره زمین رنج میده . کمبود ید و مشکل گواتر به طور زیادی هست .

وضعیت الگوی مصرف در ایران:

سوء تغذیه انرژی پروتئین یا کمبود انرژی در بعضی از مناطق کشور ما مخصوصاً مناطق دهاتی یا حاشیه نشین شهری تا ۵۰ درصد مردم ما رو در بر میگیره .

کمبود پروتئین در ۲۰ درصد و کمبود ویتامین A در مناطق خشک گرمسیری مثل خوزستان و هرمزگان هست .

کم خونی فقر آهن به طور زیادی هست طوریکه ۵۰ درصد زنان باردار از این مشکل رنج می برن .

کمبود ویتامین B1 به دلیل مصرف نون مشکل اجتماعی ما نیس اما کمبود ویتامین B2 به دلیل کم بودن مصرف لبنیات هست . کمبود ویتامین C هم به طور فصلی هست .

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *