سلامتی

الگوریتم تشخیص ایدز به بهانه “روز جهانی ایدز” | بیماری

روز جهانی ایدز، اول دسامبر (برابر با ۱۰ آذر)، از سال ۱۹۸۸ نه فقط به خاطر افزایش بودجه ها بلکه واسه افزایش آگاهی، آموزش و مقابله با تبعیضا تعیین شد، هم اینکه اهمیت روز جهانی ایدز در اینه که به همه مردم یاد آور میشیم که HIV از بین نرفته و هنوز کارای زیادیه که باید انجام شه.

شعار روز جهانی ایدز در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، “به صفر رسوندن موارد جدید آلودگی و هم اینکه مرگ به وجود اومده به وسیله HIV” است. (Getting to Zero)

الان بیشتر از ۳۴ میلیون نفر از مردم دنیا گرفتار به ایدز هستن و هنوز تعداد خیلی از مبتلایان هم در خیلی از کشورها از جمله ایران شناسایی نشده ان…

آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشون میده که ۴/۳ میلیون نفر از مبتلایان رو افراد زیر ۱۵ سال تشکیل دادن. در سال ۲۰۱۱، حدود ۵/۲ میلیون نفر از مردم دنیا به ویروس اچ آی ایشون آلوده شدن که نزدیک به ۳۳۰ هزار نفر از اونا کودکان زیر ۱۵ سال بودن. در همین سال، نزدیک به ۷/۱ میلیون نفر از مبتلایان به ایدز در اثر دچار شدن به این مریضی جون خود رو از دست دادن که بدیش اینه ۲۳۰ هزار نفر از اونا رو بچه های زیر ۱۵ سال تشکیل می دادن.

اگه به هر دلیلی این شبه س براتون پیش اومده که نکنه شمام به این مریضی گرفتار باشین، پیشنهاد می کنیم نمودار این صفحه رو دنبال کنین تا در جریان مراحل تشخیصی مریضی ایدز قرار بگیرین.

اگه مشکوک به ابتلای خود یا همسرتون هستین و یا نیاز دارین در مورد ایدز اطلاعات بیشتری به دست بیارین، می تونین به نزدیک ترین مرکز مشاوره مریضیای رفتاری محل سکونت خود مراجعه کنین. در این مراکز کلیه خدمات شامل آموزش، مشاوره، آزمایش اچ آی ایشون و ارائه وسایل پیشگیری از انتقال مریضی به صورت رایگان و با حفظ رازداری ارائه می شه. مراکز مشاوره مریضیای رفتاری تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور فعالیت کرده و دسترسی کلیه آدما به این مراکز خیلی راحت ممکن هستش. تا الان در بیشتر شهرستانای کشور دست کم یه مرکز یا پایگاه مشاوره مریضیای رفتاری راه اندازی شده.

۱. شما یه معتاد تزریقی هستین و تا الان از سرنگ یا سوزن مشترک استفاده کردین؟

بله

احتمال آلوده شدن شما به ویروس اچ آی ایشون هست.

خیر

۲. همسرتون یه معتاد تزریقیه؟

بله

احتمال ابتلای اون به ایدز و آلوده شدن شما به این ویروس هست.

خیر

۳. تا حالا واسه انجام دادن تاتو یا خالکوبی به مراکزی که از بهداشت اونا اطمینان چندانی نداشتین، رفته اید؟

بله

امکان انتقال ویروس اچ آی ایشون از راه سوزن تاتو و خالکوبی مشترک یا موادی که واسه چند مشتری به طور مشترک استفاده می شه، هست.

خیر

۴. تا حالا با تیغ آرایشگاه، گردن یا پوست صورتتون بریده س؟

بله

اگه آرایشگر شما از یه تیغ مشترک واسه اصلاح چند مشتری استفاده کنه، امکان آلوده شدن به ویروس اچ آی ایشون دور از انتظار نیس.

۵. قبل از ازدواج یا پس از جدایی، رفتار پرخطر جنسی و بدون مراقبت داشتین؟

بله

امکان آلوده شدن شما به این مریضی هست.

خیر

۶. به داشتن رابطه جنسی خارج از چارچوب خونواده در همسرتون شک دارین؟

بله

احتمال آلوده شدن همسرتون و شما به ایدز هست.

خیر

۷. تا الان به دندون پزشکیایی که از بهداشت کامل وسایل اونا مطمئن نبوده اید، مراجعه کردین؟

بله

احتمال آلوده شدن به اچ آی ایشون از راه لوازم دندون پزشکی آلوده، هست.

خیر

۸. تا الان در اثر تصادف، خونریزی شدید یا دچار شدن به مریضی خاصی مجبور به دریافت خون در داخل یا بیرون مرز کشور شدین؟

بله

هرچند که این روزا خونای تصفیه شده و سالم به افراد نیازمند خون در بیمارستانا تزریق می شه، اما دریافت خون آلوده به ویروس اچ آی ایشون می تونه یکی از دلایل دچار شدن به ایدز باشه.

خیر

۹. تا الان پیوند عضو انجام دادین؟

بله

احتمال ورود این ویروس به بدن با پیوند عضو تا حد کمی هست که بهتره این احتمال رو حتما در نظر داشته باشین.

خیر

۱۰. شما در بخش پلیس مقابله با مواد مخدر کار می کنین و تا کنون براتون پیش اومده که هنگام دستگیری یه معتاد تزریقی، سوزن سرنگ اون به یه تیکه از پوست بدنتون آسیب رسونده باشه؟

بله

امکان آلوده بودن فرد معتاد به ایدز و آلوده شدن شما هست.

خیر

۱۱. شما به عنوان بهیار، پرستار، دکتر، جراح، ماما و … تو یه مرکز درمانی کار می کنین و تا حالا پوست یه تیکه از بدنتون با سوزن سرنگ یا تیغ بیماران بریده س؟

بله

امکان ابتلای اون مریض به ایدز و گرفتار شدن شما هست.

خیر

۱۲. شما به عنوان یه مادر باردار گرفتار به ایدز هستین؟

بله

امکان ابتلای جنین شما به ایدز هست.

خیر

منبع : salamatiran.com/ iranhiv.com

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *