سلامتی

الکل و عوارض آن بر سلامت جسم و جانتان | بیماری

الکل و مشکلات اون بر سلامت جسم و جانتون

الکل همیشه پای ثابت تحقیقات و آزمایشای محققان بوده. یافته های این آزمایشا نشون میده که این ماده خیری واسه بدن نداره.

الکل از نظر شرعی حرامه و جای هیچ بحثی نداره، اما متأسفانه در طول تاریخ آدمی و در سرتاسر جهان همیشه آدمایی بودن که به سراغ الکل رفته ان. این افراد همیشه به اثر آنی الکل توجه دارن و غافل هستن که بعدا همینایی که خورده ان چه بلایی به سرشون میاره. الکل همیشه پای ثابت تحقیقات و آزمایشای محققان بوده. یافته های این آزمایشا نشون میده که این ماده خیری واسه بدن نداره. در این مقاله به بررسی و بازگویی یافته های تحقیقایی می پردازیم که از نظر علمی هم نشون میدن الکل سلامت جسم و جون رو به خطر میندازه. با ما همراه باشین.

 

الکل: خطر دچار شدن به سرطان رو بالا می بره

در سال ۲۰۰۹ در بریتانیا پژوهشی روی بیشتر از یه میلیون زن انجام شد. این خانوما جزو مصرف کننده های الکل بودن و در بینشون آدمایی هم حضور داشتن که به اندازه کم یا متوسط الکل مصرف می کردن. یافته های بررسیا نشون داد که مصرف الکل چه زیاد و چه کم خطر دچار شدن به سرطان رو بالا می بره.

یافته های این تحقیق که در Journal of the National Cancer Institute به چاپ رسید نشون میده که مصرف الکل می تونه خطر دچار شدن به سرطان سینه، کبد، روده راست و دستگاه گوارش رو به اندازه ۱۳ درصد زیاد کنه.

محققان دانشگاه Minnesota دلیل این رو این جور توضیح میدن: و باعث بروز بی نظمیای کروموزومی می شه که می تونه به تشکیل سلولای سرطان زا منجر شه. اگه می خواین از سرطان در امان باشین بهتره فکری به حال عادتای خود بکنین و مصرف مثل این نوشیدنیا رو کنار بذارین.

 

الکل به مغز شما آسیب می زنه

بدونین و بدونین هر چی الکل بیشتری استفاده کنین مغزتون کوچیک و کوچیک تر می شه. به طور طبیعی حجم مغز که یکی از علائم طبیعی پیریه در هر ده سال به اندازه ۲ درصد کم میشه. اما با مصرف الکل این روند، سرعت بیشتری پیدا می کنه. محققان فکر می کنن که مصرف الکل به مغز آسیب میرسونه و حتی مصرف کم اونم می تونه باعث کاهش حجم مغز شده و حالت زوال عقل و دمانس بسازه.

 

الکل به استرساتون دامن می زنه

یافته های پژوهشی که در سال ۲۰۱۱ و در Alcoholism: Clinical & Experimental Research  به چاپ رسید نشون میده که مصرف الکل قبل از یه کار استرس زا باعث کاهش ترشح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) می شه. اما با این حال بیشتر محققان فکر می کنن که مصرف الکل اضطراب و احساس فشار رو بیشتر کرده و ایجاد احساس آرامش رو به تأخیر میندازه.

و باعث بروز بی نظمیای کروموزومی می شه که می تونه به تشکیل سلولای سرطان زا منجر شه

یافته های پژوهشی که در سال ۲۰۱۱ در همون مجله به چاپ رسید نشون میده الکل روی خواب هم اثر منفی میذاره. به نظر محققان مصرف حتی یه فنجون از این نوشیدنی خواب راحت رو به هم می زنه و باعث پریشونی می شه.

 

الکل شما رو چاق می کنه

یافته های پژوهشی که در سال ۱۹۹۵ در  American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید نشون میده کهنوشیدن الکل به همراه غذا باعث زیاده روی در مصرف مواد غذایی چرب می شه. به نظر محققان الکل باعث کند شدن متابولیسم بدن می شه و به خاطر همین، نگه داشتن وزن ایده آل خیلی سخت می شه.

 

الکل شما رو به کشتن میده

در سال ۲۰۱۰ پژوهشی در مجله پزشکی The Lancet classe l"alcool به چاپ رسید که نشون میده الکل به اندازه هروئین و کراک که جزو مخدرهای خطرناک هستن واسه سلامتی مضر هستش. به نظر محققان اگه مریضیایی که به دلیل مصرف الکل و تصادفات رانندگی بروز می کنه رو حساب کنیم می بینیم که مصرف الکل بار سنگین تری نسبت به مواد مخدر به هر جامعه ای تحمیل می کنه.

واقعیت اینه که واسه سرحال و خوشحال بودن و واسه کاهش استرس و چیزای دیگه ای به جز اینا راه های دیگری غیر از نوشیدن مثل این نوشیدنیای مضر هم هست. در طول تاریخ اندیشمندان و بزرگان دینی ما همیشه مصرف مثل این نوشیدنیا رو منع کردن و می ببینن که امروزه علم هم همین کار رو می کنه.

واسه این که از درون خوشحال و سرحال و بانشاط باشین مصرف مواد غذایی سالم و به درد بخور مانند میوه و سبزیجات و نوشیدنیای سالم رو در الویت برنامه غذایی خود بذارین.

فاطمه مهدی پور

بخش سلامت  تبیان

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *