سلامتی

الکل و آسیب های آن بر کبد | رژیم غذایی

الکل و آسیبای اون بر کبد

وقتی به نوشیدن الکل و … عادت پیدا میکنین اثرات مضر رو روی بدن مشاهده خواهید گرد و بدنتون دچار تغییر می شه و هم اثرات جبران ناپذیری روی بدنتون میذاره و چگونگی غذا خوردنتون هم تغییر میکنه

سروکار پیدا کردن با مواد وابستگی زا مثل الکل و مشروبات الکی، مواد مخدر و… به دو روش اثرات داغون کننده خود رو در بدن بر جای میذاره. به عبارت ساده تر، با اعتیاد به الکل و موادمخدر و… خود ماده از یه طرف، موجب تغییرات فیزیکی در بدن می شه و از طرف دیگه هم منتهی به تغییرات منفی در روش زندگی از جمله تغییر در تغذیه و عادتای رفتاری (بی نظمی در غذا خوردن و به کار گیری رژیم ناجور) می شه.

در این باره که مصرف الکل و مشروبات الکی می تونه با چه مشکلات منفی ای همراه باشه، با دکتر پیام فرح بخش، دکتر و متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه در پایگاه خبری «سلامانه» گفت وگویی داشته ایم که به طور خلاصه به بعضی از مشکلات اون اشاره شده. 

الکل، کبدتون رو به باد میده 

یکی از مهم ترین علل کمبودهای تغذیه ای در آمریکا، اعتیاد به الکله. با مصرف مشروبات الکلی، فرد در برابر کمبود بعضی ویتامینا بوده که شایع ترین اونا ویتامین B6 ، B1 (تیامین) و اسید فولیکه. کمبود این ویتامینا موجب کم خونی و مشکلات عصبی می شه. سندرم کورساکوف (بربری مرطوب) با مصرف الکل زیاد در غیاب تیامین کم روی میده. علاوه بر این الکل، منتهی به آسیب کبد و پانکراس، دو بخش اصلی در بدن که نقش مهم و موثری در تغذیه و متابولیسم بدن داره، می شه. کبد در برداشت سموم از بدن اهمیت زیادی داره و پانکراس در تنظیم قند و جذب چربی نقش داره. آسیب این دو بخش منتهی به نبود تعادل مایعات، کالری، پروتئین و الکترولیتا می شه. بقیه مشکلات به کار گیری مشروبات الکلی عبارتند از: دیابت، فشارخون بالا، سیروز کبدی، تشنج، سوءتغذیه شدید و در آخر کوتاه شدن عمر.

با اثرات انجام تستای آزمایشگاهی واسه تعیین اندازه پروتئین، آهن و الکترولیتا، جهت بررسی وضعیت مریضی کبدی وابسته به الکل، لازمه. زنائی که اندازه زیادی الکل می خورن، در خطر پوکی استخون قرار دارن و باید مکمل کلسیم دریافت کنن.

مصرف مشروبات الکلی در بارداری کودک رو در برابر مشکلات ذهنی قرار میده

مصرف مشروبات الکلی در دوران بارداری به وسیله مادر اثرات داغون کننده ای بر روند رشدی و تکاملی جنین داره. معمولا کودکانی که در دوران جنینی و داخل رحم مادر، در برابر الکل قرار می گیرن، گرفتار به مشکلات جسمی و ذهنی هستن. الکل با عبور از جفت رشد جنین رو تحت تاثیر قرار میده و پس از تولد شیرخوار، علایم سندرم محرومیت خودنمایی پیدا می کنه. با در نظر گرفتن اینکه مادرانی که الکل می خورن، به رژیم غذایی خود بی توجه هستن، همین موضوع منتهی به مشکل در رشد جنین می شه. با این حال، پاکسازی بدن از مواد، به روشای مختلفی به سلامتی جسمی فرد کمک می کنه و باعث افزایش سطح انرژی و بهبود کارکرد دستگاه های داخلی بدن می شه و شخص از دید ذهنی احساس بهتری داره. جفت و جور کردن تغذیه مناسب به بهتر شدن پاکسازی بدن کمک زیادی کرده و مواد مغذی با انرژی تولیدی خود از بازسازی و مقابله بدن در قبال عفونتا پشتیبانی می کنن.

www.salamaneh.com

.

منبع : hidoctor.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *