سلامتی

الکل هایی با طعم مرگ؛ بیشترین علت مرگ ورزشکاران | بیماری

: مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران ضمن تشریح بیشترین دلیل مرگ ورزشکاران گفت: الکلای صنعتی و الکلایی که در داروخانه ها هست در صورت مصرف خوراکی دلیل کوری و مرگ فرد می شه.

 

مسعود قادی پاشا در گفت وگو با فارس، در مورد مرگ ورزشکاران گفت: ورزشکاران باید حتماً تست پزشکی سالیانه به صورت دقیق داشته باشن چون که این آدما به دلیل فشارهای وارده به وجود اومده به وسیله ورزش به بدنشون، ً قلب بزرگتری دارن، تا از این روش گردش خون بیشتری در بدنشون انجام بشه.

ایشون اضافه کرد: ورزشکاران باید حتماً تحتِ کنترل دکتر باشن که بزرگ شدن قلب اونا حالت بیمارگونه نیابد؛ قطر عضله قلب، اندازه طبیعی اون مشخصه و اگه از حد طبیعی بیشتر شه می تونه دلیل مرگ باشه.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با اشاره به اینکه تنگی عروق در خیلی از ادما از جمله ورزشکاران ممکنه وجود داشته باشه ولی علائم و نشونه هایی بروز نده، گفت: یه سری از آدما به صورت یهویی غش کرده یا به اصطلاح فینت می کنن و پس از اون جون خود رو از دست میدن و وقتی که جسد واسه بررسی به پزشکی قانونی برگشت داده می شه، مشخص می شه این افراد بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد تنگی عروق داشتن.

قادی پاشا اضافه کرد: این مشکل می تونه هیچ نشونه ای نداشته باشه و به صورت یهویی به دلیل نرسیدن خون به عضلات قلب، فرد دچار سکته و مرگ می شه، پس انجام تستای سالیانه در میان همه آدما مخصوصا ورزشکاران ضرورت داره.

ایشون مهمترین دلیل مرگ یهویی رو ایجاد مشکل در سیستم قلبی عروقی گفت و گفت: آدمایی که ورزش می کنن به دلیل اینکه بیس سلامتی داشته، احساس می کنن که مرگ یهویی به سراغ اونا نمیاد، در حالی که حتماً باید این آدما دائم، سلامتی شون مورد کنترل قرار گیرد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران با تأکید بر اینکه ورزشکاران نباید اغفال این مسئله شن که به دلیل ورزش، هیچ مشکل جسمی ندارن، گفت: در خیلی از مواقع، تنگی عروق، سکته قلبی و مغزی مهمترین دلیل فوت ورزشکارانه.

قادی پاشا در جواب به این سؤال که دلیل فوت مهرداد اولادی به طور دقیق چه مسئله ای بود، گفت: دلیل اون در رسانه ها عنوان و از نظر منبع قضایی هم این دلیل اعلام شد، ولی باز شدن دوباره پرونده به صلاح نیس، البته پیشنهاد می کنیم که همه ورزشکاران هشدارهای پزشکی رو جدی بگیرن.

ایشون در مورد فوت ورزشکارایی که به دلیل مصرف الکل جون خود رو از دست میدن، گفت: ما نمونه سم رو گرفته و نتیجه رو اعلام می کنیم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اضافه کرد: پس از مرگ به صورت خود به خود در بدن الکل تولید می شه حتی ممکنه به ۱۲۰ میلی گرم در دسیلیتر برسه. البته ما در موارد مشکوک نمونه رو از خون و زجاجیه گرفته و اونو بررسی می کنیم.

قادی پاشا گفت: الکل موجود در جسد می تونه در اثر فساد جسد ایجاد شده باشه و یا به دنبال مصرف الکل این موضوع بروز کنه هم اینکه ممکنه واسه سوزوندن جسد الکل به روی اون ریخته باشن و حتی از پوست می تونه الکل جذب بدن شه و اندازه الکل بدن رو بالا نشون بده.

ایشون اضافه کرد: نمونه گیری اگه به صورت فنی و تخصصی انجام نشه می تونه الکل رو به صورت کاذب نشون بده که این مسئله ضرورت آموزشای تخصصی رو نشون میده. البته ما با وجود پرسنل تخصصی که در کالبدگشایی داریم همه روندهای استاندارد رعایت می شه حتی نمونه خونی که می گیریم اثر مواد نگه دارنده به اونو مورد توجه قرار می دیم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اخطار داد: الکل مورد استفاده در بعضی از افراد می تونه از نوع متانول یا اتانول باشه که الکل متانول در واقع الکل چوب بوده و خیلی از الکل zwnj;های صنعتی و الکل zwnj;هایی که در داروخونها هست از نوع متانول بوده و در صورت استفاده اشتباهی یا به هر دلیل دیگری الکل متلیک استفاده شه فرمال دوئید موجود در اون روی چشم اثر گذاشته و دلیل کوری می شه. هم اینکه اسیدوز بسیار شدید می تونه در خون ایجاد کرده و فرد رو به سمت مرگ بکشونه یا آسیب به کلیه و مشکل اونو داره.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: الکل اتانول به کار گیری اونم مشکلات داره و اگه اندازه اون در خون بالا ۳۵۰ میلی گرم دسیلیتر رود، روی ساقه مغز اثر گذاشته و دلیل ایست تنفسی می شه. هم اینکه استفاده اون با مواد مخدر تنفس رو کاهش و در آخر مرگ فرد رو میسازه.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *