سلامتی

الکل باعث افزایش حس گرسنگی و اشتها | بیماری

: الکل باعث افزایش حس گرسنگی و اشتها

: مجله علمی ایران : محققان کشف کردن که الکل مغز رو در حالت ‘ ضعف ‘ قرار میده طوری که باعث افزایش حس گرسنگی و اشتها می شه.

محققان بریتانیایی درنشریه ‘نیچر کامیونیکیشنز"( Nature Communications) گزارش کردن ،الکل در مغز موش نشونه هایی رو فعال کرد که به بدن میگه غذای بیشتری لازم داره.

محققان فکر می کنن، همین موضوع شاید در مورد آدم هم صدق می کنه،شاید به خاطر همین باشه که خیلی از افراد می گن اشتهایشان بعد از نوشیدن الکل باز می شه.

تیم محققان موسسه فرانسیس کریک گزارش داد که این حس به وجود اومده به وسیله کم شدن صبوری نیس، بلکه عکس العمل سیستم عصبی بدن به الکله.

درانجام این آزمایش ، واسه سه روز مقدار زیادی الکل به موشا داده شد که برابر تقریبا ۱۸ واحد یا یک و نیم بطری شراب واسه یه نفر بود، موشا با مصرف الکل بیشتر از اندازه عادی غذا خوردند.

الکل باعث افزایش فعالیت نورونی به نام ای جی آر پی شد، اینا یاختهای عصبی هستن که موقع گرسنگی فعال می شن

وقتی محققان این آزمایش رو تکرار اما در عین حال این نورونا رو با کمک دارویی بستن، موشا به اندازه قبلی غذا نخوردند که به گفته محققان نشون میده ای جی آر پی مسئول تحریک اشتها در اثر نوشیدن الکله.

الکل خود شامل مقدار زیادی کالریه، مثلا یه گیلاس بزرگ شراب به اندازه یه شیرینی بزرگ (مثل دونات) کالری داره.

دنیس برداکف و تیمش می گن درک چگونگی تاثیر الکل در بدن و رفتار می تونه به کنترل چاقی کمک کنه.

حدود دو سوم بزرگسالان در بریتانیا اضافه وزن دارن یا بیش ازحد چاق هستن.

پروفسور سر ایان گیلمور از موسسه ای اچ ای بریتانیا (Alcohol Health Alliance UK) میگه بعضی از مردم باید از تاثیر الکل بر اندازه مصرف غذا و خطرات مربوط به اون خبردار شن.

ایشون گفت: الکل مسئول بیشتر از ۶۰ نوع بیماریه و کسائی که عادت به نوشیدن الکل دارن خود رو در خطر حتی بیشتری قرار میدن. اگه نوشیدن الکل با خوردن بیشتری همراه باشه، هم اینکه احتمال خوردن غذاهای ناسالم هم بیشتر می شه.

الکل و چاقی عامل ۹۰ درصد موارد مرگ به وجود اومده به وسیله مشکل کبد است و در بیماران چاق الکل دو بار واسه کبد سمی تره.

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *