سلامتی

الکترولیز موهای زاید | بیماری

الکترولیز، روشی واسه نابود کردن موهای زاید است که در اون، ریشه مو به وسیله جریان الکتریکی تخریب می شه. در این روش، سوزن خیلی نازکی به مجرای فولیکول مو وارد می شه و به سمت فولیکول پیش می رود تا به ریشه مو برسه. بعد جریان الکتریکی از راه سوزن عبور و ریشه رو تخریب می کنه و مو رو از بین می برد و اینطوری، مو خیلی راحت ورداشته می شه.

امروزه در الکترولیزها، جریان الکتریکی با فرکانس کاهش شده بالا رو به کار می گیرند که مو رو با الکتروکوآگولاسیون از بین می برد. الکتروکوآگولاسیون این مزیت رو داره که از الکترولیز واقعی کمتر وقت می برد و پس هر بار موی بیشتری رو از بین می برد، اما با الکترولیز واقعی موارد رشد دوباره مو بعد از درمان، شاید خیلی پایین تره.

خوبی ها و بدی های الکترولیز

یکی از امتیازات الکترولیز اینه که اگه درست انجام بگیره، نتیجه اش دایمیه، اما اصلا روش ایده آلی نیس.

معایبی هم داره که قبل از شروع درمان باید به دقت در نظر گرفته شن. الکترولیز روشیه کنه، کسل کننده و پرخرج که باید هر مو جداگونه خراب بشه. اگه موهای زاید زیادی دارین، واسه رسیدن به نتیجه قابل قبول، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دوهفته یه بار لازمه. حتی درمان، چند ماه طول می کشد تا نواحی محدوده لب بالا و چانه موبرداری شه و به خاطر این الکترولیز واسه نابود کردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا پیشنهاد نمی شه. بیشتر موها بیشتر از یه جلسه درمان لازم دارن تا نتیجه دائمی به دست آید.

کارشناسان آزمایش می کنن که حتی اگه الکترولیز به وسیله افراد ماهر انجام گیرد، حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد رشد دوباره مو، طبیعیه.

رشد دوباره موها؛ به چه دلیل و به چه دلیل؟

واسه رشد دوباره بعضی از موها، چندین دلیل هست. بعضی وقتا چون ریشه مو زیر سطح پوست قرار گرفته، عمل، کورکورانه صورت می گیرد. بعضی از فولیکول ها انحنا داشته، یا با زاویه کجی رشد می کنن، طوری که سوزن نمی تونه واقعا با ریشه مو تماس حاصل کرده و ریشه مو رو تخریب کنه. در موارد دیگه، رشد دوباره مو به دلیل نبود کاربرد الکتریسیته کافیه. چون موها با انجام الکترولیز ورداشته می شن، ممکنه چند هفته طول بکشه تا معلوم شه که ریشه مو واقعا به طور دائمی تخریب شده یا نه.

موهایی که بدون این دست اون دست کردن پس از درمان ظاهر می شن، موهایی هستن که یا قبلا با روش های موقتی از بین رفته بودن، یا به اندازه کافی رشد نکرده بودن که قبل از الکترولیز دیده شده باشن.

الکترولیز درد داره؟

درمان با الکترولیز ممکنه ناراحت کننده باشه، به خصوص در مناطق حساس مثل لب بالا. ممکنه عوارضی هم اتفاق بیفته. اگه موقع الکترولیز ، جریان برق زیادی به خصوص با فرکانس بالا به کار رود، پوست دور و بر فولیکول آسیب دیده و جای زخم باقی می موند.

مشکلات موقت ممکنه شامل تحریک، عفونت و لکه های رنگی (هیپرپیگمانتاسیون) روی پوست باشه.

به کار گیری سوزن استریل و جداگونه واسه هر مریض، خیلی مهمه، چون امکان انتقال ویروس مریضی هپاتیت یا ایدز با سوزن های آلوده هست.

الکترولیز واسه کدوم موها؟

الکترولیز واسه نابود کردن موهای زاید نواحی کوچیک مثل لب بالا، چانه و گونه عملی تره. آدمایی که رشد موی زاید اونا به وجود اومده به وسیله مشکل پزشکی (مثل مشکل هورمونی) باشه، انتخابای مناسبی واسه الکترولیز نیستن، چون بازم موهای زیادتری رشد کرده و به درمان، روندی پایان ناپذیر می دهد. اگه مشکل زمینه ای پزشکی درمان شه، ممکنه بعضی از موهای زاید محو شن و درمانی نیاز نداشته باشن.

خال هایی که مو دارن، قبل از الکترولیز باید به وسیله دکتر آزمایش شن. هر مورد موی زاید باید جداگونه آزمایش شه تا مشخص شه الکترولیز عملیه یا نه. متخصص پوست این موضوع رو به شما میگه.

فرق لیزر با الکترولیز

در روش الکترولیز، موها باید تک تک سوزونده شن، پس نسبت به لیزر بسیار وقت گیرتره.

این روش بسیار وابسته به فرد انجام دهنده س، یعنی هم اندازه کارایی الکترولیز و هم اندازه بروز مشکلات، همه به فرد انجام دهنده بستگی دارن. بدیش اینه خیلی از عوارضی که به صورت فرورفتگی ها و جوشگاه های بد شکل روی صورت و بدن بعضی خانوم ها مشاهده می کنیم، به دلیل انجام الکترولیز به وسیله افراد غیرماهر در آرایشگاه ها می باشه.

در الکترولیز اگه از سوزنای یه بار مصرف استفاده نشه، امکان انتقال ویروس هایی مثل HIV (ایدز)، تبخال و زگیل از یکی به یکی دیگه س.

در مریضایی که از ضربان ساز (پیس میکر) قلبی استفاده می کنن، نمیشه از راه الکترولیز استفاده کرد.

ایجاد جوشگاه و تغییر رنگ پوست به دنبال الکترولیز، کلا شایع تر از راه لیزردرمانیه. تنها حسنی که میشه واسه الکترولیز قایل شد، امکان نابود کردن موهای سفید به وسیله الکترولیزه، چون لیزر، بیشتر قادر به حذف موهای تیره و ضخیمه.

دکتر بهروز باریک بین – متخصص پوست و مو

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *