سلامتی

الکترولیز برای رفع پرمویی | بیماری

الکترولیز واسه رفع پرمویی

در الکترولیز یه سوزن ظریف در سوراخ فولیکول مو وارد و جریان الکتریکی ای از راه سوزن به ریشه مو فرستاده می شه، ریشه رو شل و تخریب می کنه تا به آسونی کنده شه.

بعضی افراد فکر می کنن الکترولیز دردناکه، اما اینجور روشی معمولا درد و ناراحتی ایجاد نمی کنه. در روشای جدید الکترولیز، هر گونه ناراحتی و درد از بین رفته. در بعضی نواحی حساس ممکنه از بی حسی موضعی استفاده شه.

 

واسه الکترولیز به کی مراجعه کنیم؟

مراجعه به کسی که دوره نامبرده رو طی نکرده و یا بدون نظارت کار می کنه، از نظر بهداشتی می تونه مشکلات جبران ناپذیری واسه فرد بسازه.

واسه این منظور و پیدا کردن فردی مطمئن، از یه دکتر متخصص پوست و مو کمک بگیرین.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه فرد انجام دهنده الکترولیز، نکات بهداشتی رو رعایت نکنه، امکان انتقال بیماریای عفونی (مثل ایدز و هپاتیت) هست

بهتره در همون جلسه اول مراجعه، همه سوالایی رو که تو ذهن دارین، از فردی که این کار رو انجام میده سوال کنین تا نکته مبهمی براتون باقی نمونه، مثلا بین انجام کار چه احساسی ایجاد می شه؟ درد و سوزش هست یا خیر؟ به چند جلسه درمان احتیاجه؟ هزینه هر جلسه چقدر می شه؟ طول مدت هر جلسه چقدر هستش؟ چه مدتیه که فرد این کار رو انجام میده و … .

 

سوزن الکترولیز واسه هر فرد باید جدا بوده و نباید به طور مشترک استفاده شه. وقتی وارد محل انجام الکترولیز میشین، خوب به دور و بر نگاه کنین. ببینین همه چیز تمیز و پاکیزه س؟ کارکنان محل تمیز هستن و ظاهری مرتب و پاکیزه دارن؟ از دستکش و وسایل یه بار مصرف استفاده می کنن؟ فردی که کار الکترولیز رو انجام میده، حرفه ای و مسلط به نظر می رسه؟

به هر حال واسه انجام کارای اینطوری، دقت واحتیاط، شرط عقله.

 

در آخر پیشنهاد ما بر اینه که قبل از به کار گیری هر روشی، حتما با دکتر متخصص پوست و مو مشورت کنین و هیچ وقت خودسرانه یا به پیشنهاد افراد غیر حرفه ای از هیچ ماده یا وسیله ای استفاده نکنین.

 

۵ سئوال درباره الکترولیز

۱- خالای مودار رو میشه الکترولیز کرد؟

بهتره خالای مودار قبل از الکترولیز به وسیله دکتر متخصص بررسی شن. دکتر متخصص پوست خیلی راحت می تونه بفهمه الکترولیز واسه شما مناسبه یا نه.

 

۲- می خوام یه دستگاه الکترولیز خونگی بخرم. این دستگاه خطر داره؟

پایه کار دستگاه های الکترولیز خونگی با الکترولیزهای حرفه ای هیچ فرقی نداره، اما یه فرد بی تجربه نسبت به فرد حرفه ای ممکن است به سختی بتونه فولیکول مو، موقعیت ریشه و مقدار جریان موردنیاز واسه نابود کردن ریشه مو رو تعیین کنه.

الکترولیز موهای صورت به وسیله خود فرد مشکله.

بهتره که دستگاه های الکترولیز کننده خونگی واسه نابود کردن موهای مناطقی چون بازوها و ساق پاها و مناطق قابل دید به کار روند.

بی خطر و موثر بودن دستگاه های الکترولیز خونگی به شرایط مو و پوست استفاده کننده و مهارت ایشون بستگی داره. اگه به نکته های موجود در راهنمای دستگاه توجه کنین و آدم پرحوصله ای باشین، نابود کردن دائمی بعضی موها شدنیه.

در روش الکترولیز، هر تار مو باید به تنهایی خراب بشه، پس الکترولیز بسیار وقت گیر، گرون و خسته کننده هستش

۳- تبلیغات بزرگی واسه الکترولیز موهای زائد می شه. این روش واقعا کارآمده؟

انجام الکترولیز به روش اصولی می تونه واسه نابود کردن موها به درد بخور باشه، اما ایده آل نیس، چون چند عیب داره: هر تار مو باید به تنهایی خراب بشه، پس الکترولیز بسیار وقت گیر، گرون و خسته کننده هستش. اگه کسی موهای زائد زیادی داشته باشه، دو یا بیشتر از سه سال باید هر هفته یا هر دو هفته یه بار واسه رسیدن به نتیجه قابل قبول، وقت صرف کنه. واسه موهای روی لب بالا و چانه هم چند ماه وقت لازمه، پس واسه نابود کردن موهای مناطق وسیع مانند بازوها و ساق پاها الکترولیز پیشنهاد نمی شه.

بعضی از موها واسه تخریب دائمی به چند جلسه الکترولیز نیاز دارن. الکترولیز در مناطق حساسی چون لب بالا ناراحت کننده س و در اثر تکرار مشکلات داره.

به کار گیری سوزن مخصوص واسه یه نفر لازمه، چون وگرنه خطر انتقال ایدز و هپاتیت بالا میره.

 

۴- میگن الکترولیز دردناکه. مگه کارکرد اش چیه؟

در الکترولیز یه سوزن ظریف در سوراخ فولیکول مو وارد و جریان الکتریکی ای از راه سوزن به ریشه مو فرستاده می شه، ریشه رو شل و تخریب می کنه تا به آسونی کنده شه. امروزه با ورود لیزر و خوبیا و موفقیتای اون، کمتر کسی به انجام الکترولیز تمایل داره.

 

۵- ممکنه بعد از الکترولیز موها دوباره رشد کنن؟

بله، حتی وقتی الکترولیز به وسیله افراد با تجربه انجام شه، رشد دوباره ۴۰ تا ۶۰ درصد موها هست.

فراوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

هفته نامه سلامت – دکتر پروین منصوری ، متخصص پوست

پزشکان ایران

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

  • مطالب در رابطه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *