سلامتی

الو! دکتر! کمک … | بیماری

مجله سیب سبز:

بی ام آی بالای ۰۴ رو چیکار کنم؟

روشای جراحی یم خطر یاهش وزن واسه آدمایی که  بی ام آی بالای ۴۰ دارن، چیه؟

دکتر محمود راد، متخصص جراحی عمومی:

بی ام آی بیشتر از ۴۰ نشون دهنده چاقی درجه سه است. در این شرایط مشکلات جدی تر مریضی چاقی شروع به آزار مریض می کنه. الان موثرترین و پایدارترین درمان در این وضعیت جراحی چاقیه. عملای جراحی مانند اسلیو معده یا بای پس بهترین یافته ها رو به همراه دارن. اگه مریض تا الان تلاش واسه کاهش وزن نداشته باشه، این جراحیا براش مناسبه.

سؤال از شماره ۳۵۸….۹۱۳

جوشای سرسیاه رو فشار بدیم؟

فشار دادن جوشای سر مشکی صورت خوبه یا خیر؟ مشکلی پیش نمیاد؟

دکتر پرویز آریان، پوست و مو:

هم بله هم خیر! خوبی این کار اینه که جوشای سرسیاه که منافذ رو بسته و به صورت دانه سفت چربی درآمده ان از منافذ خارج شده و امکان تخلیه طبیعی چربی از پوست رو جفت و جور می کنه و هم اینکه ظاهر بیریخت اونو برطرف می کنه. بدی این کار هم اینه که چون معمولا ریشه و قانون اونا بزرگ تر از نوک و دهانه اوناس تخلیه اونا به سختی صورت میگیره و اگه کسی بخواد خودش با فشار دادن، اونا رو خارج کنه مجبوراست با ناخنا فشار زیادی به بافت دور و بر اونا وارد کنه که باعث له شدن بافت و لک و اسکار می شه. واسه حل این مشکل باید تخلیه اونا رو به دکتر بسپارین تا با وسایل مخصوص و بدون آسیب به بافت دور و بر اونا رو برطرف کنه.

سؤال از شماره ۷۲۹….۹۱۹

شیرینی می خورم بی حال میشم!

با خوردن مواد شیرین بی حال، خواب آلود و بی حوصله میشم انگار که قندم افتاده باشه، طوری یه توانایی هیچ کمک رو ندارم. دلیل چیه؟

دکتر سیدحسین صمدانی فرد، متخصص مریضیای غدد و هورمونی:

بعضی افراد وقتی خوراکی شیرین می خورن سطح انسولین بدن شون به سرعت بالا میره و احساس افت قند، ضعف، لرزش و گرسنگی دوباره پیدا می کنن، به خصوص در مورد مواد شیرینی که جذب سریع دارن. به این افراد پیشنهاد می کنیم خوراکیای خیلی شیرین نخورن چون انسولین خون شون یکدفعه بالا میره و قندشون رو با سرعت پایین میندازه و ممکنه خیلی واسه شون به درد بخور نباشه. بهتره از مواد شیرینی استفاده کنین که سرعت جذب شون آهسته س. مثلا نون و شکر هر دو قند دارن؛ اما اگه شکر بخورین زودتر قندتون میفته تا نون و پنیر.

سؤال از شماره ۸۱۹….۹۱۲

به چه دلیل باردار نمیشم؟!

خانمی ۳۳ ساله هستم. یی سال ونیمه یه ازدواج یرده ام. خونواده همسرم خواستن که خیلی زود باردار شوم اما با دارو و درمان هم به نتیجه نرسیده ام. باید چیکار کنم؟

دکتر مهناز اشرفی، جراح و متخصص زنان و زایمون :

شما باید حتما به دکتر مراجعه کنین و بررسی شید. سه عامل مهم وجود دارن که باعث می شن فرد نابارور شه؛ اول از همه باید بررسی شید تا ببینیم تخمک گذاری تون خوب انجام می شه یا خیر. دوم اینکه همسرتون باید آزمایش اسپرم بده. اگه از این دو دید مشکلی نداشتید باید از لوله هاتون عکس بگیریم تا مشخص شه باز هستن یا خیر. بعد براساس دلیل نازایی درمان رو شروع می کنیم. بعد از اون اگه بازم باردار نشدید باید دوباره پیش دکتر برید و آزمایش بدین. 

سؤال از شماره ۷۲۹….۹۳۵

ترکای بعد از چاقی رو چه کار کنم؟

واسه یم رنگ تر شدن تریهای پوستی یه در اثر چاقی به وجود اومده چه کمک انجام دهم؟

دکتر محمد مقدم، متخصص جراحی عمومی:

با دستگاه لیزر plonar  می تونیم ترک بعد از چاقی یا زایمون رو تا ۷۰ درصد کم رنگ کرده و نابود کرد که مراحل درمان بین ۳ تا ۴ جلسه لیزر درمانی و در فاصله وقتی یه ماه س.

سؤال از شماره  ۸۰۳….۹۱۹

کدوم جراحی واسه ترکای شکم مناسبه ؟

خانمی ۳۶ ساله هستم یه پس از بارداری، پوست پایین شیمم افتادگی ورداشته و هم اینکه تریایی هم در قسمت بالای نافم به وجود اومده یه البته قد تریا یوتاه س. ۱۶۴سانتی متر قدم و ۶۲ کیلوگرم  وزنمه، بهترین عمل یه زیبایی شیم برگرده یدامه؟

دکتر مهرشاد مهاجر، متخصص جراحی عمومی :

تری هاى پوستى ناحیه شیم یا استریا یه معمولا بعد از بارداری یا یاهش وزن درست می شن ییى از مشیلات شایع بوده یه بدیش اینه هنوز درمان قطعى و موثرى براى اون وجود نداره وتنها جراحى و برداشتن پوست در نقاطى یه این یار ممین باشه می تونه به رفع اونا یمی یند. شما درصورتی یه قصد باردارى دوباره ندارین باید تحت عمل تامى تای قرار بگیرین، که قسمتى از تری هاى بالاى ناف باقى می مانند.

سؤال از شماره ۲۷۴…۰۹۳۷

دیابت عصبی چیه؟!

لطفا درباره دیابت نوع ۲ عصبى توضیح بدین.

دکتر سعید کلباسی، فوق تخصص غدد متابولیسم، فلوشیپ دیابت، استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

دیابت نوع دو عصبی وجود نداره. دیابت نوع ۲ یه فرم شناخته شده دیابته که معمولا از ۴۵ سالگی شروع می شه و زمینه ارثی داره. معمولا آدمایی که چاق هستن و فعالیت بدنی شون کمه و زمینه ارثی دارن به این مریضی گرفتار می شن. در آدمایی که عصبی می شن و اضطراب دارن معمولا مریضی شدید شدن می شه یا باعث شروع مریضی می شه اما اینطور نیس که بگیم هر فردی عصبی می شه دیابتی می شه. بلکه در کسائی که ژن و زمینه دیابت دارن، فشار عصبی قند رو از کنترل در می آورد یا باعث شروع دیابت می شه.

سؤال از شماره  ۳۶۹۱…۹۱۲

افسردها چیکار کنن تا خوب شن؟

بهترین درمان افسردگی شدید چیه؟   

محمود هندی پور، روانشناس:

در شرایطی که روانشناس یا روانپزشک تشخیص افسردگی شدید یا عمیق دهد، قدم اول دارو درمانیه. مثلا کسی که تب شدیدی داره در عین حال می خواد به مسافرت بره یا یه جراحی زیبایی انجام  دهد شک نداشته باشین اولویت اول اینه که تب اونو پایین بیاریم و بعد به بقیه مسائل پرداخته شه. اینجا شرایط مثل همون تب شدیده پس لازمه اول به وسیله روانپزشک یا همون متخصص اعصاب و روان، دارو درمانی شروع و پس از ۳ یا ۴ هفته پس از شروع دارو و اثبات اولیه داروها بهتره کار مشاوره به وسیله یه روانشناس متبحر شروع شه، اینجوری اثرات بهبودی سریع تر خودشو نشون میده. از یاد نبریم که یه پرنده هیچ وقت با یه بال نمی تونه پرواز کنه، اینجا هم دارو و درمانای شناختی و رفتاری یا روان تحلیلی به موقع در صورت مناسب بودن شرایط مریض حکم همون دو بال رو داره.

سؤال از شماره ۰۸۷….۹۳۰

رابطه بوتاکس با عمل جراحی چیه؟ 

من چند وقت پیش بوتاکس کردم و حالا می خوام بینی ام رو انجام بدم ، مشکلی برام پیش نمیاد؟

دکتر محمد ظفرقندی پوست و مو:

دوست عزیز سؤال کننده نفرمودند که چه یه مدت از انجام بوتاکس شون می گذره پس کلا اگه دو هفته از انجام بوتاکس گذشته باشه و در نتیجه اثر اون کامل شده و شکل پایانی رو به خود گرفته باشه ، انجام هر گونه جراحی بلامانعه.فقط این احتمال هست که انجام جراحی به دلیل گرفتن بیهوشی و اتفاقا دستکاری روی صورت طول مدت اثر بوتاکس رو کم کنه.

سؤال از شماره  ۵۸۹….۹۱۲

دارو حالم رو بدتر می کنه!

خانمی ۳۵ ساله هستم و عفونت دستگاه تناسلی دارم. بدیش اینه با مصرف داروهای واژینال یا قرص و یپسول واژنم جوش می زنه و خارش هم به عفونتم اضافه می شه. باید چه ینم؟  

دکتر نیره خادم، متخصص، زنان و مامایی، استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

ممکنه به داروها حساسیت داشته باشین. باید دوباره معاینه شید تا اگه واقعا به دارو حساسیت دارین، دکتر داروی دیگری رو جانشین کنه.

سؤال از شماره ۲۷۳….۹۱۷

ممکنه یائسه شوم؟!

خانمی ۳۱ ساله هستم. مدتیه عادت ماهانه ام از ۴ روز به ۲ روز کاهش پیدا کرده. درضمن بعضی وقتا سروقت و بعضی وقتا هم زودتر عادت میشم. امیان یائسگی زودرس هست؟ درضمن سابقه یائسگی زودرس در خونواده مون وجود نداره. اما کم خونی داریم.

دکتر اشرف السادات جمال، متخصص زنان و زایمون، فوق تخصص پریناتولوژی (بارداری پرخطر) :

شما باید سونوگرافی شید و آزمایش هورمونی انجام بدین تا بتونیم بگیم یائسه هستین یا خیر. اگه تعداد فرزندان تون تکمیل شده نگران یائسگی و اینکه عادت ماهانه تون کم شده، نباشین. اندازه عادت ماهانه تون به دلیل نبود تخمک گذاری کم می شه.

 سؤال از شماره ۶۷۲….۹۳۶

خانوم ۲۵ ساله می پرسدچه کارکنم تا درد نکشم؟!

خانمی ۲۵ ساله و باردار هستم. در دوران بارداری متوجه سنگ یلیه شدم. چه یار ینم تا درد یمتری داشته باشم؟

دکتر ناصر شخص سلیم، متخصص اورولوژی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی :

بسته
به سن بارداری و موقعیت سنگ تصمیمای متفاوتی گرفته می شه و فقط درمان
درد مطرح نیس. اگه سنگ در حالب باشه باید به اون مهلت داد. اگه دفع نشد
باید اقدامات دیگه و حتی جراحی رو در نظر گرفت که اونم بستگی به سن
بارداری داره. بعضی سنگای کلیه اصلا احتیاجی به دستکاری ندارن و فقط باید
اونا رو پیگیری یرد. در این موارد میشه از مسکن مثل استامینوفن و …
استفاده کرد. بعضی وقتا هم لازمه واسه پیشگیری از عفونت، آنتی بیوتیک
مصرف یرد پس شما باید به وسیله یه متخصص اورولوژی بررسی شید تا واسه تون
اراده کردن درست انجام شه.

سؤال از شماره ۸۰۰۰۰۸۴۲

مشکل جنسی دارم!

مشیل جنسی دارم و به چند ثانیه هم نمی رسم. دیابت هم دارم و قند خونم روی ۲۰۰ه. باید چیکار کنم؟

دکتر ناهید حمزه ای اصفهانی، متخصص اورولوژی و مجاری ادراری:

دیابت
و چربی خون ۲ عاملیه که باعث ناتوانی جنسی می شه پس کنترل دیابت
می تونه به رفع مشکل تون کمک کنه. هم اینکه مراجعه به دکتر اورولوژی و مصرف
داروهای جنسی در کنار داروهای قند می تونه در رفع ناتوانی جنسی تون
کمک کننده باشه. زودانزالی هم باید به صورت جدا از هم و با مصرف دراز مدت
دارو درمان شه.

سؤال از شماره  ۴۴۸….۹۱۵

به چه دلیل فرزندم قدش بلند نمی شه؟

در مورد یوتاهی قد فرزندم، می خواستم بدونم با تغذیه میتونم مشیلش رو حل ینم؟

دکتر رضا راست منش، متخصص تغذیه :

افزایش قد نیازمند دارا بودن پتانسیل ژنتیی، شرایط هورمونی مناسب از دید هورمون رشد و هورمونای تیروئید و شرایط مناسب تغذیه ایه. در صورتی یه بچه شما شرایط ژنتیی مناسب افزایش قد رو داشته باشه، از نظر هورمونی شرایط مناسب برقرار باشه و سن افزایش قد رد نشده باشه، حتما با یمی تغذیه میشه به افزایش قد یمی یرد. بررسی این شرایط نیازمند همیاری دوجانبه یی متخصص غدد و یی متخصص تغذیه س. 

سؤال از شماره ۵۲۴….۹۱۲

دارویی واسه افزایش قد هست؟!

واسه افزایش قد داروی تضمینی هست؟    

دکتر محمدرضا مهاجری، فوق تخصص غدد، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران:

خیر، داروی تضمینی ای وجود نداره. برحسب اینکه دلیل کوتاهی قد چی باشه و اینکه صفحه رشد باز باشه یا خیر درمان فرق داره. رشد قدی در ۲ سال اول زندگی بیشتر از هر وقتیه. بعد از اون تا زمان بلوغ هرساله حدود ۶ سانتی متر قد افزایش پیدا می کنه. دوباره در زمان بلوغ حدود ۲۵ تا ۳۰ سانت در آقایون و ۲۰ تا ۲۵ سانت در خانوما به قد اضافه می شه. بعد از بسته شدن صفحه رشد هم که در خانوما بین ۱۵ تا ۱۷ سالگی و در آقایون بین ۱۶ تا ۱۸ سالگی اتفاق میفته، دیگه افزایش رشد قدی نداریم پس درمان بستگی به این داره که چه وقتی به دکتر مراجعه کنین و اینکه کوتاهی قدتون به مریضی خاصی ربط داره یا خیر؛ مثلا درمان در کسائی که کمبود هورمون رشد یا کم کاری تیروئید و … دارن، فرق داره.

سؤال از شماره  ۶۴۹….۹۳۸

به قد مادر و بابام می رسم؟

دختری ۱۵ ساله با قد ۱۵۵ سانتی متر هستم. مدتیه رشدم متوقف شده. مادرم ۱۶۵‎ سانتی متر و بابام ۱۷۶‎سانتی متره.  درمان قطعی واسه موندگاری رشد هست؟

 سولماز توکلی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی:

رشد قدی دخترها ٢ سال بعد از بلوغ، یعنی حدود ١۵ تا١٧ سالگی متوقف می شه و صفحات رشدشون بسته می شه. واسه اطمینان از اینیه صفحات رشد فردی بسته شده یا خیر، میشه با عیسبرداری از مچ دست یا زانوها این قضیه رو مشخص کرد. در واقع اگه صفحات رشد فرد بسته شده باشه با هیچ قرص و دارو و آمپولی نمیشه باعث افزایش قد شد.

سؤال از شماره ۹۹۶….۹۱۲

تیغ مو رو پرپشت می کنه؟

  تیغ زدن سر باعث پر پشتی موا می شه؟ 

دکتر پرویز آریان، پوست و مو:

هم نه و هم بله، باید توجه بفرمایید که از نظر تئوری تیغ زدن موها هیچ تاثیری در پرپشتی موها نداره و تصوری که از کلفت شدن موها احساس می شه مربوط به قطع ساقه موها از قسمت کلفت تر اون هستش که به نظر قوی تر میاد ولی همین تیغ زدن یا از ته تراشیدن موها در بعضی شرایط می تونه کمک کننده باشه، مثلا کسائی که عادت به دستکاری موها دارن یا به صورت عادتی موهای شون رو می کشن یا می پیچونن یا همیشه سشوار و اتو می کشن یا ژل و تافت و … میزنن یا حتی زیاد شونِه می ینند، با تراشیدن موها دست کم تا یه مدت اونو دستکاری نمی کنن و موهای شون از آسیب فیزیکی در امان می مونه و همین امر موجب دووم بیشتر موها می شه، از طرف دیگه نیاز به به کار گیری مواد شوینده کمتر می شه و در عین حال نظافت موها هم آسون تره و در حموم هم چنگ زدن به موها لازم نیس و هوله کشیدن زیاد هم نیاز نداره. این یار از یه جهت دیگه هم خوبه و اون اینکه به کار گیری داروهای موضعی واسه تقویت موها و محلولا و آمپولای ضدریزش موی، ساده تر و موثرتر می شه چراکه داروها باید روی پوست سر و ریشه موها اثر کنه و مقداری از دارو روی ساقه موها هدر میره.

سؤال از شماره ۰۹۱۴۰۰۰۷۲۴۸

فرورفتگی سطح پوست و جوش رو چیجوری درمان کنم؟!

واسه ریشه ین کردن جوش، خوردن راکوتان می تونه اثر داشته باشه؟ واسه درمان فرورفتگی سطح پوست و جوش چیکار باید کرد؟

احمد قنبری،عضو انجمن جراحان ایران، برد تخصصی آکادمی طب زیبایی آمریکا:

مصرف راکوتان واسه درمان جوش نمی تونه به طور قطعی اثر داشته باشه و ممکنه پوست بازم جوش بزنه. هم اینکه در مورد فرورفتگی سطح پوست و جوش باید گفت که به طور کامل در مورد درمان اون در شماره ۱۰۴ صفحه ۱۱۳مجله توضیح داده شده. اما بیماران محترم باید بدونن که جوش باید معاینه ، طبقه بندی و در آخر نوع اون مشخص شه و بعد از طی این مراحل نوع درمانای جور واجور مثل ساب سیژن، میکرونیدلینگ و… رو تعیین می کنیم.

سؤال از شماره ۳۰۰۰۰۹۱۴

اگه نخوام پیر شوم باید چیکار کنم؟

 واسه سرحالی و جوون موندن پوستم چیکار ینم؟ روش بوتاکس واسه جلوگیری از روند پیری موثره؟  

دکتر بیتا پاک طینت، پوست و مو:
 

روند
پیری نتیجه گذر سن و به وجود اومده به وسیله نور آفتابه پس واسه جلوگیری از روند
پیری پیشنهاد می شه از آنتی اکسیدانا استفاده کنیم چرایه آنتی اکسیدانا
می تونن از اکسیداسیون سلولای پوست جلوگیری کنن و روند پیری رو به
تعویق بندازن، به خاطر همین باید هم از درون و هم از بیرون بدن رو تغذیه
کرد. به کار گیری تغذیه درمانی به صورت خوراکی و به کار گیری شکلای جور واجور پمادهای
ویتامینی به صورت موضعی و مناسب پیشنهاد می شه. هم اینکه انجام ورزش به طور
مرتب هم خیلی خوبه. بهترین درمان واسه رفع چین وچروک های پوست قسمت
بالای صورت تزریق بوتاکس است.بوتایس در اثر تغییر سم بایتری یلستریدیوم
بوتولینوم به دست میاد. بایتری تولید کننده این سم معمولا، باعث مسمومیت
غذایی می شه اما با تغییر ساختمون این سم، دارویی به نام بوتایس به دست
اومده یه اثرات دارویی زیادی داره. بوتاکس عضلات صورت رو فلج می کنه
و باعث می شه، دیگه حرکت نکنن اما بعد از این تزریق اگه بازم
شیارهای کوچیک در پیشونی وجود داشت واسه برطرف یردن اونا و داشتن پیشونی
به طور کامل صاف باید از پرکنندها کمک بگیرین.

سؤال از شماره  ۸۰۰۰۶۲۹۶

به چه دلیل موهای بدنم مثل مردها شده؟

موهای بدنم بد بیرون میاد و تقریبا مثل موهای مردان شده.به طور یلی هورمون بدنم به خصوص عادت ماهانه ام به هم ریخته. چیکار کنم؟

دکتر لیلا مهرنوش، پوست و مو:

هیرسوتیسم یا پر مویی علل مختلفی مثل علل ژنتیک، علل غددی مثل مشکلات تیروئیدی، سندرم تخمدان پلی کیستیک و مصرف داروهایی مثل قرصای ضد بارداری خوراکی داره. حتما باید آزمایشات خونی لازم واسه بررسی هورمونی علل پرمویی و سونوگرافی از تخمدانا انجام شه و براساس جواب اونا باید پیش متخصص غدد یا زنان مراجعه شه و درمان دارویی لازم شروع شه. دست کم مدت لازم واسه مشاهده اثر درمانی داروها ۶ ماه تا یه ساله و میشه از لیزر موهای زائد در کنار درمان دارویی واسه رفع موها سود برد و حتما اگر مشکل اضافه وزن دارین با رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش وزن کم کنین چون که در افراد چاق ، کاهش وزن در ۵۰ در صد موارد باعث بهتر شدن پر مویی می شه.

سؤال از شماره  ۵۶۷ ….۹۱۳

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *