سلامتی

الو! دکتر… کمک… | بیماری

مجله زندگی ایده آل:

موندگاری تزریق چربی چقدره؟!

۲۸ ساله هستم و صورتم لاغره. پر شدن صورت به قشنگ تر شدن دوبرابر من یمی می یند اما بدیش اینه بعد از هر بار به کار گیری دارو صورتم به حالت اول برمیگرده. می خواستم در مورد تزریق چربی به گونه و مدت موندگاری اون بیشتر بدونم.

دیتر افسانه ثنایی، متخصص سلامت و زیبایی :

داروها معمولا تاثیر قابل توجه و مشهودی در پر کردن صورت ندارن. اگه مایل به برجسته کردن صورت، گونه و رفع گودیای صورت تون هستین بهترین حالت اون هستش که از تزریق چربی استفاده کنین. در این روش از چربی بدن خودتون ورداشته می شه. بعد این چربی شسته و تصفیه شده و به صورت تزریق می شه. این تزریق باید در موارد مناسب و در مناطق مناسب صورت انجام شه تا نتیجه دلخواه به دست بیاد. نتیجه اونم بسیار خوب، طبیعی و ماندگاره.

سایزم رو دوست دارم اما …

دختری ۲۳ ساله هستم. اندازه سینه ام رو دوست دارم اما می خوام سینهای سفت تری داشته باشم. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین احساس می کنم یکی از سینه ام افتاده تره. واسه رفع این دو گزینه چه کنم؟

دیتر افسانه ثنایی، متخصص سلامت و زیبایی :

اگه از اندازه سینهای تون راضی هستین و اختلاف اونا خیلی خیره کننده نیس و افتادگی هم ندارن، بهتره از هرگونه اقدام روی اونا دوری کنین چون گذاشتن پروتز هرچقدر هم که کوچیک باشه سینهاتون رو بزرگ می کنه و شما همچین چیزی نمی خواین. اگه اندازه سینه تون متناسب و کافیه به کار گیری پروتز علاوه بر بزرگی نامطلوبی که بوجود میاره، مشکلات و دردسرهای احتمالی پروتز سینه رو هم که در موارد نادر هست، به شما تحمیل می کنه؛ ازجمله بی حسی نوک سینه، جا به جایی پروتز و مشکلات عمومی جراحی پس واسه سفت کردن سینه درحالی که اندازه سینه ها خوبه و افتادگی هم ندارن، بهتره هیچ اقدامی نکنین. اتفاقا اگه سینهاتون افتادگی همراه با شلی دارن می تونین عمل جراحی ماستوپکسی یعنی بالا کشیدن سینه رو بدون پروتز انجام بدین.

کدوم ماهی مفیدتره؟!

فرقی می یند یه چه ماهی ای بخوریم و حتما باید نوعای جورواجور ماهی رو مصرف ینیم یا می تونیم همیشه از یی نوع ماهی استفاده ینیم؟

دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران:

یکی از ویژگیای مهم غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو از دید سلامت تغذیه، چربیا یا اسیدهای چرب و ید موجود در اوناس که بدیش اینه کمبودشان در مردم خیلی شایعه. این چربیا به اصطلاح اسیدهای چرب امگا ۳ نام دارن و بیشتر در ماهیایی که در آب آزاد زندگی می کنن، پیدا میشه.

 مثلا در ترکیبات گوشت ماهی های دریای عمان و خلیج فارس، امگا ۳ و ید هست اما ماهیای دریای شمال، ماهیای رودخانه ای، دریاچه ای و پرورشی تقریبا امگا ۳ و ید ندارن پس اگه هدف تون از خوردن غذاهای دریایی اینه که امگا ۳ و ید دریافت کنین باید بیشتر از ماهیای آبای آزاد استفاده کنین. اما اگه منظور شما مقایسه کلی گوشت قرمز با ماهیه در این صورت فرقی نداره که چه ماهی ای بخورین چون گوشت سفید ماهی و میگو بازه های پورین و پیریمیدین بسیار کمتری داره، در نتیجه اوره و اسید اوریک کمتری در بدن تولید می کنه.
پس گوشت سفید نسبت به گوشت قرمز ارجحیت داره.

به چه دلیل دخترم با خودش حرف می زنه؟!

دختری ۱۱ ساله دارم یه با خودش حرف می زنه. لطفا منو راهنمایی ینید.

دیتریتایون خوشابی، متخصص سلامت روان:

ما اطلاع دقیقی از گذشته این مشکل در بچتون نداریم اما یکی از مسائل عادی در بین کودکان داشتن دوستای خیالیه که معمولا از حدود ۳ تا ۴ سالگی به بعد شروع می شه. خیلی از کودکان دوستای خیالی دارن و با اونا صحبت و بازی می کنن؛ از خونواده هم میخوان که احترام و هوای اونا رو داشته باشن. این مسئله می تونه به طور کامل طبیعی باشه. باید دید که بچه شما دوست خیالی داره و با اون صحبت می کنه یا بعضی وقتا چیزایی که به ذهنش می رسه رو با صدای بلند بیان می کنه. پس فرق بین این دو زیاده و باید در این مورد از بچتون سؤال کنین. معمولا جای نگرانی وجود نداره اما باید به اون تذکر داد که صحبت کردن با خود، پدیده اجتماع پسندی نیس و ممکنه بقیه با دیدن این صحنه قضاوتای نامعقولی در مورد اون داشته باشن. اگه بچه شما احساسات، احساسات و افکارش رو با خود بازگو می کنه بهتره از اون بخواین اونا رو به شکل نوشته دربیاورد و حتی به صورت یه دفترچه خاطرات واسه خودش درست کنه.

به چه دلیل پسرم چاق نمی شه؟!

پسر ۵ ساله ام خیلی لاغر و ضعیفه. پوستش هم زرده. پیش هر متخصصی یه میرم، چاق نمی شه. باید چه یار ینم؟

دیتر ایبر یوشانفر، متخصص کودک :

این کودک ۵ ساله اگه در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه یرده و تا الان هم تغذیه خوبی داشته، الان باید وزنی حدود ۱۵ تا ۱۶ کیلوگرم و قدی حدود ۱۲۰ سانتی متر داشته باشه اما اگه کمتر از این وزن داشته باشه و قد اون در پایش رشد کمتر از منحنی میانگین باشه، لاغر و کم وزن حساب می شه. اگه کودک تون کمبود وزن داره باید رژیم غذایی اونو برحسب عادت خونواده و میل اون تنظیم کنین تا بتونه غذای کافی بخوره. صبحونه یه کودک ۵ ساله باید کامل باشه. می تونین شیر رو با عسل یا هویج و خرما مخلوط کنین تا خوشمزه تر شه و کودک هر روز یه لیوان در حدود ۲۵۰ سی سی از اون بخوره. واسه میان وعده های صبح و عصر هم می تونین از شکلای جور واجور میوه جات مثل سیب، موز، مرکبات و… ، یه لیوان شیر و یه تیکه کیک تقریبا بزرگ استفاده کنین. ناهار و شام یه کودک ۵ ساله باید یه وعده کامل غذایی تشکیل شده از شکلای جور واجور مواد غذایی مثل برنج، نون هم اینکه شکلای جور واجور گوشت قرمز، مرغ و ماهی باشه. از بین مواد پروتیدی اونایی رو انتخاب کنین که کودک تمایل به خوردن شون داره. اگه کودک گوشت قرمز رو به صورت تیکه ای دوست نداره می تونین اونو به صورت چرخ کرده، کتلت یا کباب مخلوط با شکلای جور واجور برنج مثل عدس پلو و… به اون بدین. یه ساعت بعد هم به عنوان دسر به اون یه کاسه کوچیک ماست بدین. علاوه بر مواد پروتیدی، مصرف مواد گلوسیدی، چربی، کره های گیاهی و شکلای جور واجور روغن های گیاهی به خصوص روغن زیتون هم پیشنهاد می شه تا کالری کودک تامین شه. حتما به اشتها و میل کودک اهمیت بدین و هیچ وقت با زور به اون غذا ندین. در عین حال می تونین از مکملای ویتامینی، ترکیبات آهن و امگا-۳ هم استفاده کنین. با این رژیم غذایی به نظر می رسه کودک می تونه هر یی یا ۲ ماه یی کیلوگرم وزن اضافه کنه. علاوه براینها پیشنهاد می شه آزمایش خون بده تا از دید کم خونی و ویتامین D بررسی شه. آزمایش ادراری هم واسه تشخیص عفونتای ادراری پیشنهاد می شه.

دلیل لکه بینی قبل از قاعدگی  چیه؟

حدود ۳ ساله که ۲ تا ۳ روز قبل از قاعدگی لیه بینی دارم درصورتی یه قبلا اینطور نبودم. مشیل ازیجاست؟

دیتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنان :

دلیل اون بیشتر مشکلات هورمونی می تونه باشه. شما باید در روز دوم عادت ماهانه تون یه آزمایش هورمونی بدین. هم اینکه واسه رد پولیپ، فیبروم رحمی و کیستای تخمدان انجام یه سونوگرافی از رحم پیشنهاد می شه.

بی اختیاری ادرار دارم، چه کنم؟

خانمی ۵۰ ساله هستم  و دوبار زایمون داشتم. دچار بی اختیاری ادرار شده ام و با کوچیک ترین عطسه یا سرفه ای کنترل خود رو از دست میدم. باید چیکار کنم؟ میتونم با یه عمل سرپایی و کوچیک درمان شوم؟

دکتر تراب دوری، متخصص مریضیای کلیه و مجاری ادرار:

در مورد خانومایی که بعد از ۵۰سالگی دچار بی اختیاریای جور واجور می شن چند نکته قابل توجه هست. یکی اینکه بارداری و زایمون معمولا باعث شلی گردن مثانه یا کف لگن می شه. از طرفی یائسگی باعث می شه کف لگن کمی خشک و نازک شه و بی اختیاری رو شدید شدن کنه. سن هم باعث افزایش بی اختیاریا می شه. دریچه گردن مثانه با افزایش سن ممکنه دیگه قدرت کافی واسه کنترل ادرار نداشته باشه. مثلا اگه ۴۰۰سی سی ادرار در مثانه باشه، گردن مثانه باید این قدرت رو داشته باشه که ادرار رو نگه داره و فقط موقع ادرار کردن شل شه اما در خانومای گرفتار به بی اختیاری می بینیم که مثلا با وارد شدن ۱۰۰ یا ۱۵۰ سی سی ادرار به مثانه، گردن مثانه شروع به لرزش می کنه و ادرار با یه تکون یا سرفه شروع به ریختن می کنه؛ درنتیجه فرد باید خیلی سریع به سمت دستشویی بره. در این موارد ما باید حتما مریض رو معاینه کنیم و فشار گردن مثانه رو سبک سنگین کنیم تا ببینم با سرفه و عطسه ادرارش می ریزه یا خیر. در این صورت می تونیم با روشای جدید و سرپایی، گردن مثانه رو تنگ کنیم. البته قبل از درمان باید سی تی اسکن انجام بدیم تا ببینم چه وسیله ای واسه مریض بهتره و براساس اون درمان رو انجام بدیم. این به شکل سرپایی و بدون بیهوشی انجام می شن و نتایجی بالای درصد دارن.

بهترین راه واسه گونه دار شدن کدامه؟

دختری ۲۰ ساله هستم. واسه گونه دار شدن بهترین راه به غیر از یاشت گونه چیه؟

دیتر عباس پریسای، متخصص جراحیای زیبایی و درمان چاقی های بیشتر از اندازه :

غیر از کاشت گونه (پروتز گونه) واسه افزایش حجم و تغییر فرم گونه میشه از تزریق چربی استفاده یرد. در این روش چربی از بدن خود شخص گرفته می شه، بعد با فیلتر کردن اون و جدا کردن چربی آزاد و خونابه، چربی به ناحیه گونه تزریق می شه. مزیت این روش به کار گیری بافت طبیعی خود شخص و هم اینکه انعطاف پذیر بودن اون هستش. در این روش اندازه تزریق، حجم و فرم گونه در اختیار جراحه. یعنی بیشتر از پروتز میشه خواسته مریض رو تامین یرد. علاوه براین احتمال عوارضی مثل عفونت و جابه جایی در این روش کمتره.

این قرص به کبد ضرر میرسونه؟!

خانمی ۴۵
ساله هستم. پوست صورتم لکه های قهوه ای و جوشای ریز چرکی بسیار داشت.
دکتر برام قرص روآکوتان تجویز کرد و حالا بعد از ۶ ماه جوشا و لکه ام
برطرف شدن. تا حالا به صورت ۲ روز در میان حدود قرص خورده ام.
با قطع دارو این مشکلات پوستی دوباره برمی گردن؟ این قرص به کبد ضرر
میرسونه؟ از وقتی مصرف قرص رو شروع کردم شکمم بزرگ شده. دلیل اون
روآکوتانه؟

دیتر بیتا پاک طینت، متخصص پوست، مو و زیبایی:

به طور
عادی درمان با روآکوتان در آخرین مرحله پیشنهاد می شه؛ وقتی که هیچ کدوم
از راه های درمانی موثر نبوده یا جوش به درمان مقاوم باشه اما در سالای
گذشته بدیش اینه مصرف روآکوتان پیشرفته. در صورت تجویز روآکوتان،
باید در مورد مشکلات احتمالی اون اطلاعات یامل به بیماران داده شه. شایع
ترین مشکلات روآکوتان، شامل خشکی پوست، قرمزی پوست، خشکی گلو، خشکی مخاط،
خشکی و تحریک پذیری چشما می شه. بقیه مشکلات جدی تر هم عبارتند از: تهوع
و استفراغ، تغییرات سیکل قاعدگی، تغییرات بینایی، کاهش اشتها، زردی،
مشکلات کبدی، کم خونی، تشنج، خشکی مفاصل و عضلات، مریضی التهابی روده،
تغییرات خلق، افزایش پیگمانتاسیون پوستی و تغییرات سطح گلوکز خون. نیته مهم
اینکه در صورت بروز کدورت قرنیه مصرف دارو باید قطع شه. به دلیل مشکلات
کبدی، تستای کبد باید قبل و هم یه ماه بعد از شروع درمان، انجام شن و
بعد هر ۳ماه یه بار تکرار شن. مصرف روآکوتان می تونه با افزایش فشار
داخل جمجمه همراه شه یه نشونه های اولیه اون سردرد، تهوع، استفراغ و مشکل
بینایی هستن. بعضی وقتا افزایش تری گلیسرید و سطح کلسترول خون هم دیده
می شه. روآکوتان تراتوژن بوده و مصرف اون در خانومای باردار، به طور کامل ممنوع
است. در صورتی یه درمان با روآکوتان درست و یامل باشه تیرار اون ضرورت
پیدا نمی کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *