سلامتی

الو … دکتر! | بیماری

مجله زندگی ایده آل:

پسرم زیاد از حد دستشویی میره!

پسر ۲۴ ساله ام نسبت به اندازه آبی که مینوشه زیاد دستشویی میره، مشکل خاصی داره؟

دکتر عباس بصیری،  جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید  بهشتی:

این حالت هم می تونه طبیعی و هم عجیب باشه. درواقع بعضیا به طور عادتی، زیاد ادرارش می کنن اما اگه واقعا تعداد دفعات و مقدار ادرارشون زیاده بهتره یه آزمایش قند خون و یه آزمایش ادرار بده. اگه جواب این آزمایشا طبیعی بود یعنی ادرار کردن اون عادتیه و مشکلی نداره.

۰۹۱۳۰۰۰۰۵۵۳

   گلویم چاله های بدبویی داره!

دختری ۱۹ ساله هستم. در انتهای گلویم چاله هایی باز شده که مواد سفید و بدبو در اونجا جمع می شن. هنگام صحبت کردن دهنم بوی خیلی بدی میده و از این موضوع خجالت می کشم. باید چیکار کنم؟

دکتر محسن نراقی، بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی صورت، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

بوی بد دهن علامت است نه مریضی . این بو از نواحی جور واجور مجرای تنفسی ـ گوارشی فوقانی ناشی می شه. دلیل بوی بد دهن ممکن است موضعی یا سیستمیک باشه. در درصد از موارد منشأ این بو از داخل چاله دهن است . بهداشت کم دهن شایع ترین دلیل قابل پیش گیری در این مورده . درواقع وجود پوسیدگیا، پلاک دندانی و ذرات غذایی باعث افزایش رشد باکتریا و تولید گازهای بد بو می شه.

آدمایی که دچار این مشکلات هستن، باید به حفظ بهداشت دهن خود تشویق شن و به صورت دوره ای جهت تمیز کردن دندونا تحت درمون دندونپزشکی قرار گیرند. از دیگر علل شایع بوی بد دهن ، کاهش جریان بزاق است که از پاکیزگی طبیعی دهن جلوگیری می کنه و باعث افزایش رشد باکتریا می شه. بوی بد دهن هنگام صبح معمولا به دلیل کاهش ترشح بزاق است و در آدمایی که از راه دهن تنفس می کنن، بسیار شدیدتره .

اضطراب هم ممکن است باعث کاهش ترشح بزاق و بعد اون بوی بد دهن شه. واسه حفظ رطوبت دهن ، نوشیدن آب کافی در طول روز لازم است . لوزهای چاله ای یا به اصطلاح کریپتیک هم به دلیل نگه داشتن تیکه های غذا و درنتیجه افزایش رشد باکتریا در ایجاد بوی بد دهن سهم دارن. ذراتی که در لوزهای کریپتیک مدفون می شن، سفید و سخت هستن و موجب التهاب لوزها می شن.

اگه به این مشکل دچار هستین پیشنهاد می شه پس از هر وعده غذا با آب نمک بسیار رقیق گلوی خود رو شست وشو بدین. در موارد بسیار محدود که بافت لوزها دچار التهاب طولانی و شدید بوده و به کانونی واسه تجمع و افزایش باکتریا تبدیل شده باشه، با صلاحدید دکتر متخصص ممکنه نیاز به برداشتن لوزه باشه. با به کار گیری تکنولوژیای جدید جراحی ممکنه این عمل بدون به کار گیری چاقوی جراحی انجام شه. از طرفی، حلق پشت بینی هم می تونه محل افزایش باکتریا باشه و باعث ایجاد بوی بد دهن شه.

سینوزیتای طولانی ، بسته بودن مادرزادی سوراخ پشتی بینی به صورت یه طرفه و وجود اجسام خارجی در بینی هم می تونن عامل بوی بد باشن. کودکان هم اگه دچار ترشحات چرکی و بدبوی یه طرفه بینی شن، باید از دید وجود جسم خارجی مورد بررسی قرار گیرند. علاوه بر اینا، هر حالتی که باعث مشکل در پوشش مخاط طبیعی بینی شه (مثل لاغری شدید مخاط بینی) ممکن است موجب افزایش رشد باکتریا و بوی بد دهن شه. استفاده غیرمجاز از قطره های بینی هم باعث رینیت دارویی ، افزایش رشد باکتریا و بوی بد می شه. اولین علامت تومورهای چاله بینی می تونه بوی دهن باشه. ضایعات برونش و ریه و عفونتایی مثل برونشیت هم در ایجاد این بو موثر هستن.

۰۹۱۲۰۰۰۰۲۲۲
 پیلاتس واسه من سنگینه؟

دختری ۱۴ ساله هستم. دو روزه که با یه سی دی آموزش پیلاتس مشغول تمرین روزانه این ورزش شده ام تا وزنم رو کاهش دهم اما روز اول متوجه احساس گرفتگی در ناحیه وسط شکمم شدم طوری که هنگام برخاستن، نشستن، خندیدن و حتی کوچیک ترین ضربه درد شدیدی دارم. این ورزش واسه من سنگینه و ادامه اون برام مشکل بوجود میاره؟

دکتر فتانه اکبری، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی:

ورزش پیلاتس شک نداشته باشین واسه شما ناجور نیس اما ممکنه از سطح سنگینی اونو شروع کرده باشین. یعنی این سطح در حد توان تون نبوده و باید از سطوح پایین تری شروع به ورزش کنین، پس باید شدت و مدت حرکات رو کمتر کنین تا در بین ورزش احساس درد و خستگی زیادی پیدا نکنین و بعد از تموم شدن اونم دچار درد و گرفتگی عضلانی نشید. شدت ورزش رو هم می تونین کم کم در جلسات بعدی زیاد کنین. پیلاتس یکی از ورزشای خوب و بی ضرر حساب می شه.

۰۹۳۶۰۰۰۰۴۳۱

 چقدر صبر کنم تا باردار شوم؟

بعد از پنج سال باردار شدم اما در هفته ششم سقط داشتم چون به گفته دکترم جنین، قلب نداشت. الان دارو مصرف می کنم. واسه بارداری بعدی باید خیلی صبر کنم؟

دکتر شیرین قاضی زاده احسایی، فوق تخصص زنان و زایمون و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران:

بعد از سقط معمولا یه فاصله دو ماهه واسه حاملگی بعدی کافیه. تلاش کنین قبل از باردار شدن از ترکیبات ویتامین مثل اسید فولیک و ویتامین B استفاده کنین و با سموم کمتری در تماس باشین. بهتره واسه نوشیدن آب و جفت و جور غذا از دستگاه تصفیه آب یا آب معدنی استفاده کنین. مواد غذایی تون هم باید حتما کم چرب باشن از جمله لبنیات، گوشت و. . . درواقع ثابت شده سمومی که در کشاورزی، دام داری و. . . به کار می رن بیشتر در بافتای چربی ذخیره می شن،

پس با مصرف مواد غذایی کم چرب میشه تا حدودی از این سموم در امان موند. علاوه براین، ثابت شده که مصرف لبنیات کم چرب باعث جذب بهتر کلسیم می شه، هم اینکه پیشنهاد می شه به کار گیری تلفن بی سیم رو به کمترین حد ممکن برسونین، به خصوص تو یک تا دو ماه اول بارداری تا از اشعه های اتفاقا مضر اون دور بمونین. تلاش کنین از مواد غذایی، میوه ها و گوشتای ارگانیک استفاده کنین. در اجناس ارگانیک مواد هورمونی، آنتی بیوتیکا و سموم کمتری به کار رفته. یه بار سقط خیلی جای نگرانی نداره، درواقع حدود ۲۰ درصد از حاملگیا بار اول سقط می شن. پس احتیاجی به آزمایشا و آزمایشات گرون و پیچیده ندارین؛ رعایت پیشنهادای گفته شده در بالا می تونه واسه تون به درد بخور باشه.

۰۹۱۵۰۰۰۰۹۸۰

به چه دلیل وزنم کم نمی شه؟

خانمی ۲۵ ساله هستم و مریضی تیروئید دارم. هر روز وزنم در حال زیاد شدنه. بارها رژیم گرفتم اما دوباره طی یه هفته وزنم برمیگرده. با داروی خاصی میتونم وزنم رو کاهش دهم؟

دکتر محمدرضا مهاجری،  متخصص داخلی، فوق تخصص غدد و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران:

یکی از مریضیای تیروئید، کم کاری تیروئید است که با زیاد شدن وزن، خواب آلودگی، ضعف، بی حالی، ریزش موها و مشکلات قاعدگی خود رو نشون میده و معمولا با مصرف دارو تحتِ کنترل در میاد، پس در قدم اول باید ببینیم که کم کاری تیروئیدتون اصلاح شده یا خیر.

 اگه براساس آزمایشات و معاینه کلینیکی مشخص شه کم کاری برطرف شده، زیاد شدن وزن تون دیگه ارتباطی با غده تیروئید نداشته و باید با رژیم غذایی و کاهش مصرف فست فودها و چربیای اشباع اونو کنترل کنین، هم اینکه باید از فیبر غذایی بیشتری ازجمله سبزیجات و میوه ها استفاده کنین چراکه فیبر معمولا جذب نمی شه و فقط حجیمه و باعث احساس سیری می شه.

علاوه بر اینا باید روش زندگی خود رو تغییر داده و فعالیت بدنی، پیاده روی و ورزش تون رو زیاد کنین. دست کم روزی نیم ساعت در روز یا به صورت میانگین ۱۵۰ دقیقه در هفته باید ورزش کنین. در مواقع استثنایی اگه چاقی با رژیم غذایی کنترل نشه، شاید بشه به صورت موقت و زیر نظر دکتر از بعضی داروهای کاهنده وزن استفاده کرد.

۰۹۱۱۰۰۰۰۹۴۲

چیجوری کمتر از سنم به نظر برسم؟

دختری ۲۰ ساله هستم و صورتم کشیده. می خوام  سنم کمتر به نظر برسه. به چند دکتر فک هم مراجعه کردم و همه گفتن فکم هیچ مشکلی نداره، با این حال میتونم جراحی فک انجام دهم؟

دکتر سروسامون کلباسی،  متخصص جراحی فک و صورت:

اول از همه باید از نزدیک بررسی شید تا مشکل تون به طور دقیق مشخص شه. کسائی که صورت کشیده دارن معمولا یا فک پایین شون خیلی جلوه و به سمت پایین رشد کرده یا اسکلت صورت شون این جوری س. به نظر میاد شما مشکل فک پایین و بالا نداشته باشین که در این صورت بهتره جراحی انجام ندین. البته میشه با بعضی راهکارها مثل افزایش برجستگی گونه یا عقب بردن چانه، تا حدودی کشیدگی صورت رو کم کرد.

درواقع هرچه چانه در خانوما عقب تر باشه سن شون هم کمتر به نظر می رسه و بچگانه تر می شه. به هر حال باید از نزدیک بررسی شید تا بشه درباره وضعیت تون قضاوت کرد.
۰۹۱۲۰۰۰۰۲۱۵

چشم چپم از حدقه بیرون زده!

سه سال پیش چشمم رو انجام دادم. در این سه سال چشم چپم بزرگ شده و از حدقه بیرون می زنه. حتی از درد چشم، پلک چپم تنبل شده و کنترلی روی باز و بسته شدن اون ندارم. دکترم میگه جراحی اش مشکلی نداشته. پزشکان دیگه هم دلیل اونو پیدا نمی کنن. باید چیکار کنم؟

دکتر غلامرضا  خاتمی نیا، فوق تخصص چشم پزشکی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز:

شما باید سی تی اسکن یا ام آر ای انجام بدین. بعضی وقتا وجود تومور در پشت چشم باعث بیرون زدگی چشم می شه که در این صورت حتما باید مورد بررسی و درمان قرار گیرید.

۰۹۳۷۰۰۰۰۱۲۸

با جراحی قدبلند میشم؟

لطفا در مورد عمل جراحی افزایش قد توضیح بدین. این عمل چه خطراتی داره؟ جراحی تنها راه واسه افزایش قد در سن ۲۴ سالگیه؟

دکتر سیدمحمد جزیره هایی، جراح و متخصص ارتوپدی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

اول از همه باید بدونین بعد از سن رشد (در دخترها ۱۴ تا ۱۵ سالگی و در پسرها ۱۵ تا ۱۶ سالگی) رشد طولی استخونا متوقف می شه، پس همه تبلیغات در این مورد غیرواقعی هستن و فقط میخوان از مردم سودجویی کنن. در مورد جراحی افزایش قد، فقط واسه مریضایی که اندامای خراب دارن، فلج اندام دارن، مریضیای مادرزادی دارن، استخون شون انهنا داره و کوتاه شده یا کلا استخون شون کوتاهه، میشه این جراحی رو انجام داد. در این جراحی با کمک دستگاه هایی استخون شکسته می شه، بعد در داخل استخون میله هایی تعبیه می شه که به یه پیچ وصل هستن و دکتر می تونه از راه اون پا رو کم کم هر بار نیم تا یه میلی متر بلند کنه.

افزایش قد با این روش بیشتر از چهار تا پنج سانت ممکن نیس و اگه بخوایم بیشتر از این قد رو بلند کنیم به عروق، اعصاب و نسوج نرم فشار وارد می کنیم. این عمل هم اینکه می تونه مشکلات خطرناکی داشته باشه، به خصوص در سن ۲۴ سالگی که دیگه رشد قد متوقف شده اصلا مناسب نیس. علاوه بر این، واسه این کار دو عمل لازمه چراکه هر پا در جلسه ای جداگونه باید جراحی شه. یکی از مشکلات مهم این عمل، عفونته. درمان عفونت استخون هم بسیار مشکله چه بسا شاید تا آخر عمر فرد رو درگیر کنه، هم اینکه ممکنه پا به داخل یا خارج زاویه پیدا کنه، استخون در اون قسمت بچرخد و امتداد اون به هم بخوره.

۰۹۳۸۰۰۰۰۵۱۹

حالم هر روز بدتر می شه!

دختری ۱۹ ساله ام که درگیری فکری زیادی دارم. بعضی وقتا در تنهایی گریه می کنم. احساس می کنم حالم هر روز بدتر می شه. به مشاوره روانشناس احتیاج دارم؟

حسن عسگری فر،  روانشناس:

اول از همه یادتون نره که مشاور و روانشناس فقط در مورد مشکلات زیاد و بحرانی کار نمی کنن بلکه مشاور فردیه که بیرون از فکرتون می تونه شما رو خوب آزمایش کرده و البته قضاوت هم نکنه. اینطوری چشماتون رو نسبت به موقعیتی که در اون هستین بازتر می کنه.

پس فقط بیماران نیستن که پیش مشاور می رن بلکه کسائی که نسبت به موقعیتا و تحلیلای خود دچار اختلاف هستن هم از مشاور کمک می گیرن تا بهترین راه ها واسه کنترل خشم یا اختلافات و تفکرات غلط خود رو بیاموزند. درگیریای ذهنی و تمایلات شما واسه تنها بودن، گریه کردن و احساسات امروزتان ممکنه محصول تجربه ای بد و آزاردهنده مثل درگیریای خانوادگی، شکست عشقی، درگیریای مالی، اعتماد به نفس پایین یا یه حادثه آسیب زای دیگه باشن.

اگه این شرایط مدت مشخص و محدودی داشته باشه و پس از یه مدت برطرف شه، خیلی نگران کننده نیس اما اگه طولانی شه، باید از یه متخصص کمک بگیرین. یادتون نره هروقت بحرانای روحی و فردی اونقدر وسیع شن که عملکردهای عادی فردی و اجتماعی تون رو زیر سؤال ببرن و شما رو از شرایط زندگی معمولی خارج کنن، علامتی از مریضی هستن.

کسی که کار می کنه و حالا میلی به کار کردن نداره، کسی که تحصیل می کنه و می خواد دیگه ادامه نده و حتی حموم رفتن، نظافت و غذا خوردنش دچار مشکل می شه باید نسبت به اون نگران باشه و خود رو نیازمند کمک حرفه ای بدونه، پس اگه علائم اضطرابی و میل به تنهایی و گریه کردن در شما شدت گرفته و از جمع دوستان و فامیل و رابطه و درددل کردن با بقیه شدیدا دوری می کنین حتما باید به روانشناس مراجعه کنین.

۰۹۳۲۰۰۰۰۵۹۱

به چه دلیل اخلاق نامزدم تغییر کرده؟

چند ماه پیش اخلاق نامزدم به طور کامل تغییر کرد طوری که سریع عصبی می شد و به همه چیز بدبین و شکاک شده بود. بعد از اینکه هیچ دلیل خاصی واسه این تغییر پیدا نکردم احساس کردم دلیلش پودر، مکمل، قرص و آمپول هاییه که در باشگاه مصرف می کنه. به نظر شما اخلاق اون به خاطر مصرف این مواد تغییر کرده؟

دکتر کتایون خوشابی،  روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

به طور قطع و یقین نمیشه اینجور اظهارنظری کرد. به هر حال این داروها و مکملا که واسه نیروزایی در باشگاه ها مصرف می شن ممکنه مشکلات زیادی داشته باشن که این مشکلات صد درصد شناخته شده نیستن.

اما خیلی مواقع تغییرات خلق و خو، خشونت و بروز عصبانیت می تونن از مشکلات این داروها باشن. درصورتی که فکر می کنین رفتار شما باعث ایجاد سوء ظن و شک در نامزدتون نشده، باید درباره این مسئله به طور روشن با اون صحبت کنین و سوال کنین سابقه مصرف این داروها و مکملا رو به طور مرتب داره یا خیر. درصورتی که جواب اون مثبت بود حتما باید همراه نامزدتون پیش دکتر برید تا بتونین اونو از مشکلات مصرف دراز مدت این داروها آگاه کنین.

۰۹۱۲۰۰۰۰۲۱۱
چیجوری اضطرابم رو کاهش دهم؟

خانمی ۲۸ ساله ام که چند ساله وقتی دچار استرس میشم یا قبل از دوره عادت ماهانه، ناخن ام رو می خورم یا موهای سرم رو می کنم. پروپرانولول هم مصرف کردم اما تاثیری نداشته. باید چیکار کنم؟

دکتر کتایون خوشابی،  روانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

نشونه هایی که مطرح کردین نشونه «مشکل عادتی» است که معمولا با استرس شدید شدن می شه. ترک این عادت کار راحتی نیس و پیشنهاد نمی شه که واسه رفع اون به صورت مرتب از دارو استفاده کنین. درواقع تضمینی وجود نداره که بتونین با مصرف داروهای ضداضطراب این عادت رو ترک کنین. عوضش، مشغول کردن دستا هنگام استرس می تونه کمک کننده باشه، هم اینکه درصورتی که ناخنای تون رو با دندون می جوید، می تونین از لاک تلخ و بی رنگ مخصوص ترک این عادت استفاده کنین.  اگه از داشتن اینجور عاداتی خیلی ناراحت هستین بهتره بیشتر از راهکارهای رفتاری استفاده کنین تا دارو. اگه هم اضطراب تون خیلی زیاده حتما به روانپزشک مراجعه کنین و زیر نظر اون از داروهای ضداضطراب استفاده کنین.

۰۹۱۵۰۰۰۰۹۷۸

موقع درس خوندن سردرد می گیرم!

دختری ۱۶ ساله ام که هنگام درس خوندن سردرد شدید می گیرم یا اینکه خوابم میگیره، دلیل اون چیه؟

پوریا پاکرو، روانشناس:

این علائم یه جور مقاومت ذهنی به حساب میان. درواقع عملکردای دفاعی ما خودشون رو به شکلای جسمی هم نشون میدن و ممکنه باعث خواب آلودگی، خستگی، منگی، نبود تمرکز و. . . شن. به احتمال زیاد شما تحت فشارهای فکری و اضطراب هستین.

هم اینکه ممکنه فردی نتیجه گرا باشین و با رسیدن به عواقب بد نسبت به خود احساس بدی پیدا کنین، پس ترجیح می دین اصلا قدمی بر ندارین تا با نتیجه بد روبه رو نشید. شاید هم فرد کمال گرایی باشین و انتظارات تون از خودتون زیاد باشه، در این صورت ممکنه خود رو تحت فشار بذارین تا بهترین نتیجه رو بگیرین، پس با فشارهای فکری، ناخودآگاه نسبت به درس خوندن مقاومت نشون می بدین و از اون فرار می کنین.

۰۹۱۲۰۰۰۰۲۲۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *