سلامتی

الو! دکتر … به دادم برس | بیماری

مجله زندگی ایده آل:

لیپولیز هم زمان شکم و ران ممکنه؟

امیان داره لیزر لیپولیز رو در ۲ ناحیه شیم و ران به طور هم زمان انجام داد یا باید بین این دو عمل فاصله بیفته و در این صورت، فاصله چند ماه باید باشه؟  امیان برگشت پذیری در لیزر لیپولیز هست؟

دیتر افسانه ثنایی،متخصص زیبایی:

امکان انجام لیزر لیپولیز در چند منطقه از بدن به صورت هم زمان بستگی به وسعت شدت تجمع چربی در افراد داره. اگه چاقی شدید نباشه میشه ۳ تا ۵ منطقه از بدن رو هم زمان لیزر لیپولیز کرد؛ مثلا پشت، پهلو، شکم، بازو و خارج ران اما اگه وسعت شدت چربی زیاد باشه بهتره فقط یی یا ۲ منطقه در یی جلسه کار شه؛ مثل شکم و پهلو. درکل انجام لیزر لیپولیز کوچیک و محدود، دوران نقاهت کوتاه تری داره و انجام یه لیزر لیپولیز وسیع نیاز به نقاهت طولانی داره. اگه فردی به هر دلیلی بخواد مناطق جور واجور بدن رو طی دفعات زیاد لیزر لیپولیز کنه معمولا یی ماه فاصله بین جلسات لازمه. بعد از لیزر لیپولیز اگه چربیای زیر پوست کامل از بین رفته باشن چاق شدن دوباره در اون ناحیه بعیده اما اگه چاق شید و پرخوری کنین نواحی دیگه بدن تون ممکنه چاق شه.

تزریق چربی بهتره یا ژل ؟

دخترى ۲۶ساله هستم. لب هاى ظریفى دارم. میشه با تزریق چربى اونا رو بزرگ یرد و جلوه اون مانند تزریق ژله؟

دیتر افسانه ثنایی،متخصص زیبایی:

تزریق چربی و ژل هر دو در بزرگ کردن و فرم دادن به لبا کاربرد دارن اما تزریق ژل راحت تر و کم دردسرتره و ورم اون بعد از تزریق خیلی زیاد نیس. در مورد تزریق چربی دست کم سه بار تزریق به فاصله هر سه ماه نیازه، هر بار دردسر تزریق بیشتره و ورم زیادی به مدت دست کم ۱۰ روز هست که شاید واسه شدت ورم ناراحت شید و مجبور باشین ماسک بزنین بعد از اینم تا ۶ هفته ورم جزئی تر هنوز هست. مزیت تزریق چربی اون هستش که بعد از رفع ورم به طور کامل (که دست کم ۶ هفته زمان می بره) نتیجه هرچه شه تا مدتای طولانی و تقریبا دائم باقی می مونه.

به چه دلیل خالای ورداشته ام دوباره برگشتند؟

دختری ۲۰ ساله هستم. مردادماه سال گذشته خالای ریز مشکی و قهوه ای رنگی روی صورتم ایجاد شد که با لیزر اونا رو برداشتم. تا وقتی که زخما خوب شن از اکسید دوزنگ استفاده کردم اما بعد از ۲ماه بعضی از خالا برگشتند و بقیه تبدیل به لکه شدن. واسه نابود کردن این لکه ها چیکار کنم؟

دیتر بهروز باریی بین، متخصص پوست و مو

گاه اگه واسه برداشتن خالا از جراحی استفاده نشه امیان برگشت اونا هست یه این اتفاق تقریبا هم شایعه. باید دوباره خال برگشت شده رو با همون روش قبلی یا روشی جدید برداشت اما نیته اینجاس که قبل از برداشت هر خال اول باید معاینه دقیق اونا به وسیله متخصص پوست انجام شه. چه بسا بعضی خالا اصلا خال نباشن و ضایعه دیگری باشن یه از پایه نباید به وسیله لیزر یا روشای دیگه دستیاری شن. فعلا شبا از یی یرم لایه بردار یا ضد لی استفاده ینید. روزا هم به صورت دقیق و مرتب ضد آفتاب بزنین.

به چه دلیل زیبایی شادم نمی کنه؟

از نوجوونی عادت به کندن موی زیر بغل داشتم که چند سال بعد تبدیل به درماتیت ساختگی روی صورت، کندن پوست دور ناخن و کندن جوش شد و حالا هنوز بعد از ۱۰ سال بازم پوست لبا، جوش صورت و بدن خود رو می کنم و زخم می کنم. اعتماد به نفس بسیار پایینی دارم. با اینکه خیلی قشنگتر هستم در ۲۷سالگی اصلا خوشحال نیستم و به دلیل پوست خرابم و دلایل دیگه بسیار ناراحتم. لطفا کمکم کنین.

دیتریتایون خوشابی، متخصص سلامت روان:

به نظر می رسه شما دچار چندین عادت زیاد در کنار هم هستین. بعضی وقتا تکرار عادتا منتهی به بروز رفتارای وسواسی می شه از جمله وسواس کندن مو و دستکاری جوشای صورت که باعث ایجاد ناهنجاری و دفورمیتی می شه و آسیب زننده است. درصورتی که طی این چند سال با به کار گیری راه های جانشین موفق به ترک عادتای خود نشدین، شاید به کار گیری راه های دارودرمانی، رفتاردرمانی و روان درمانی واسه تون کمک کننده باشه.

من  چاق و قد یوتاه هستم؟!

دختری ۱۰ سال و نیمه هستم .قدم ۱۳۴ سانت و وزنم ۳۶ ییلوگرمه. همه میگن چاق و قد یوتاه هستم. قد و وزنم متناسبه؟

دیتر ایبر یوشانفر، متخصص کودک:

وزن شما تقریبا در حد طبیعی و کمی بیشتر از معموله. بهترین وزن واسه یه کودک ۱۰ ساله ۳۰ کیلوگرمه. قدتون هم طبیعیه و باید بین ۱۳۵ تا ۱۳۸ سانتی متر باشه. در این سنین معمولا دختران بین هم کلاسیای خود حساس می شن اما جای نگرانی وجود نداره. ۴ کیلوگرم اضافه وزنی که دارین رو می تونین کم کم با رژیم غذایی کم کنین. رژیم غذایی تون رو با کمک والدین خود طوری تنظیم کنین که اندازه مواد گلوسیدی مانند پلو و نون، چربیا، سرخ کردنیا و فست فودها در اون کم باشه. اگه کم کم مصرف این مواد رو کم کنین و از مواد مغذی و سالم استفاده کنین هم رشدتون تامین می شه و هم به وزن ایده آل می رسید. واسه رشد قدی خود هم اینکه می تونین از مکملا و مواد غذایی شامل زینک استفاده کنین. نگران نباشین چون دختران در ۱۲ تا ۱۵ سالگی قد می کشن پس هنوز وقت دارین. البته باید قد پدر و مادرتون رو هم در نظر بگیرین. اگه اونا قد بلند باشن شمام قد بلند میشین.

دلیل لکه بینی چیه؟

خانمی ۳۳ ساله هستم. عادت ماهانه ام عقب افتاده. الان ۲ ماهه که لیه بینی دارم و به عفونت داخلی گرفتار شده ام. لطفا راهنمایی ام کنین.

دیتر آزیتا صفارزاده، متخصص زنـــــــــان

شما باید حتما با یه متخصص زنان و زایمون مشاوره داشته باشین. اگه مزدوج هستین و احتمال بارداری واسه تون هست باید تست بارداری بدین. هم اینکه حتما باید سونوگرافی انجام بدین تا احتمال وجود کیستای تخمدان رد شه. بعضی وقتا عفونتای شدید لگنی هم می تونن منتهی به لکه بینی و مشکلات شدید قاعدگی شن.

با عفونت و تکرر ادرار چه کنم؟

دختری ۲۶ساله هستم. ۳ ساله که عقدیرده ام. از زمان مجردی عفونت شدید رحم داشتم یه بعضی وقتا عفونتم یم و دوباره شدید می شه. تیرر ادرار هم گرفتیم. عیس گرفتم و پزشی گفت به خاطر عفونته. به چند پزشی هم مراجعه کردم یه شکلای جور واجور چری خشی ین رو برام تجویز کردن اما خوب نشدم. واسه درمان عفونتم باید چیکار کنم؟ تیرر ادرارم دلیل دیگری هم می تونه داشته باشه؟

دکتر تراب دوری، متخصص مریضیای کلیه و مجاری ادرار شما باید حتما معاینه شید. تکرر ادرار می تونه علل مختلفی داشته باشه؛ ازجمله تنگی مجرای ادراری، مشکل در اعصاب مثانه و مثانه نوروژنیک، عفونتای راجعه و مقاوم به درمان، کوچیکی مثانه و … . در تنگی مجرای ادراری بعد از تخلیه مقداری ادرار درمثانه باقی می مونه و باعث عفونت و تکرر ادرار می شه. در بعضی موارد هم ادرار باقی مونده باعث احساس پری مثانه و تکرر می شه پس باید بعد از ادرار کردن باقی مونده ادرارتون اندازه گیری شه. هم اینکه با بررسی حجم مثانه میشه کوچیکی اونو تشخیص داد.

در مواردی که مثانه کوچکه، زود به زود پر شده و باعث تکرر ادرار می شه. درضمن در خیلی از موارد نوار مثانه از مریض گرفته می شه، به این صورت که مریض با مثانه پر تو یه توالت فرنگی وصل به دستگاه نوار مثانه ادرار می کنه بعد براساس نوار خارج شده از دستگاه، وضعیت اعصاب مثانه، حجم مثانه و چگونگی ادرار کردن مشخص می شه. پس دلیل تکرر فقط عفونت نیس و علل مختلفی داره که بعد از بررسی باید درمان شه.

درمانی واسه پف زیر چشم هست؟

دختری ۱۴ ساله هستم. زیر چشمانم پف یرده س. نمی دونم مشیل چیه. درمانی واسه این مشیل هست؟

دیتر عباس پریسای، متخصص جراحیای زیبایی و درمان چاقی های بیشتر از اندازه:

پف زیر چشم حتما باید از نظر مریضیای داخلی مثل کم کاری تیروئید، مشکلات کبد و کلیه بررسی شه وگرنه اگه به وجود اومده به وسیله وجود بافت چربی اضافه باشه با روشای جراحی پلک میشه اونو برطرف یرد. نگفته نمونه بعضی آدما به صورت طبیعی دچار پف صورت هستن یه در بعضی مواقع مانند برخاستن از خواب این پف بیشتر نمایان می شه که طبیعیه و احتیاجی به درمان نداره.

ارتودنسی کنم یا روکش بذارم؟!

دختری
۲۲ ساله هستم. دندونای مرتبی ندارم به خصوص دندونای نیشم بالاتر از
دیگه دندون ام قرار دارن. می خوام واسه مرتب یردن اونا اقدام ینم.
سوألم اینه یه باید حتما ارتودنسی انجام دهم یا فقط اصلاح طرح لبخند
به وسیله دندانپزشیی زیبایی برام کافیه؟

دیتر علی آقازاده، دندانپزشی:

اول
باید مشخص شه که این دندون چقدر بالاتر از بقیه دندونا قرار گرفته.
اگه اندازه بالا بودن دندون نیش نسبت به بقیه دندونا زیاد نباشه میشه
با به کار گیری دستگاه الکتروسرجری در سطح لثه، دندون نیش رو هم سطح بقیه
دندونا یرد. بعد از اونم با به کار گیری پوشش سرامیکی، تموم دندونا در
یه فرم قرار می گیرن. به کار گیری پوششای سرامیکی در این موارد پیشنهاد
می شه: بلند کردن دندونای کوتاه و اصلاح طرح لبخند پیر و لبخند جوون،
اصلاح بدرنگی و بدشکلی دندونا بدون ارتودنسی در فک بالا و پایین، بستن
فاصله بین دندونا به صورت دوتایی یا گروهی، اصلاح طرح لبخند جهت افزایش
زیبایی و شفافیت و تغییر فرم دندونا. اگه محل دندون نیش خیلی با
دندونای مجاور اختلاف داشته باشه نیاز به درمان ارتودنسی وجود خواهد
داشت. واسه ارتودنسی معمولا محدودیت وقتی وجود نداره و تا وقتی که دندون
در دهانه میشه این درمان رو انجام داد اما هرچه سن کمتر باشه بهتر
است. پیش شرط لازم واسه انجام درمان ارتودنسی زمینه هایی چون سلامت لثه و
دندونای موجود و همکاری مریض واسه رعایت بهداشته. بهترین روش
ارتودنسی روشیه که متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن مشکل شما انتخاب می کنه
اما جهت اطلاع به طور خلاصه بد نیس بدونین ارتودنسی به صورت متحرک یا ثابت
یا هر دو روش واسه مریض در نظر گرفته می شه. در روش متحرک از فک بالا و
پایین قالب گرفته شده، پلاک بالا و پایین ساخته می شه و فرد اونو در دهن
خود گذاشته و می تونه هنگام غذا خوردن بیرون بیاره. بعد از نخ دندون
کشیدن و مسواک زدن هم می تونه اونو دوباره در دهنش بزاره. ارتودنسی
ثابت دارای وسایلی مثل براکت (گیرها) است که به وسیله موادی روی سطح دندون
چسبونده می شه و سیما به وسیله کشایی مخصوص به براکتا وصل می شن.
البته در روش ثابت از راه هایی از جمله سیستم دیمون هم استفاده می شه که
در اون دیگه خبری از کشای رنگارنگ وصل شده به سیما و براکتا نیس.

به چه دلیل پس از اپیلاسیون جوش می زنم؟

دختری ۲۱ ساله هستم. هربار بعد از اپیلاسیون پوستم جوش می زنه که این جوشا در ناحیه کمر و پشتم بیشتر هستن. از محلول آنتی باکتریال هم استفاده می کنم اما فایده ای نداره. چیکار کنم؟

دیتر بیتا پاک طینت، متخصص پوست، مو و زیبایی:

در وقتی یه اپیلاسیون انجام می شه مو ینده شده و تورم موضعی به وجود میاد یه هرچقدر این عمل در شرایط غیراستاندارد و به وسیله فرد بی تجربه انجام شده باشه، التهاب ایجاد شده بیشتر هستش. به دلیل التهاب موجود دهانه منافذ بسته می شه و علاوه بر اون فضای خالی ایجاد شده و دسترسی بهتر مییروبا به این محیط و تحریی ترشح غدد چربی، رشد بایتریا زیاد می شه یه در نتیجه با جوشای پس از اپیلاسیون مواجه میشیم. در آدمایی که بعدا منافذ پوست شون باز می شه، اکسید شدن ترشحات چـربی در برابر هوای آزاد باعث می شه این منافذ به صورت جوشای سرسیاه دیده شن. آدمایی یه مستعد جوش پس از اپیلاسیون هستن باید قبل از انجام اون از داروهای ضد جوش یه به وسیله پزشی تجویز شده استفاده ینند. هنگام عمل اپیلاسیون باید از مهارت فرد انجام دهنده مطمئن شید چون وگرنه التهاب ایجاد شده بیشتر و احتمال ایجاد جوش هم زیاد می شه پس باید اپیلاسیون با دقت و درست و به آرومی انجام شه تا به دنبال اون التهاب کمتری ایجاد شه. هم اینکه پیشنهاد می شه بدون این دست اون دست کردن پس از اپیلاسیون از داروها و ضد التهاب هایی یه پزشی تجویز یرده استفاده کنین. به یار بردن کمپرس سرد پس از اپیلاسیون هم التهاب پوست رو کم می کنه و از بروز جوش پیشگیری می یند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *