سلامتی

الهی پیر شی ولی آزار نبینی | سالمندان

« هر ماه در جهان، یه میلیون نفر به سن شصت سالگی می رسن. هشتاد درصد از این جمعیت به کشورای درحال پیشرفت تعلق داره».

« در دهه های آینده هم در کشورای پیشرفته و هم در کشورای در حال پیشرفت، افزایش زیادی در جمعیت سالمندان به وجود میاد».

« پیش بینی شده که در سال ۲۰۲۵، تعداد آدمایی که به سن شصت سالگی و بیشتر می رسن بیشتر از دو برابر هستش».

« در سال  ۱۹۹۲، ۵۴۲ میلیون نفر به سن بیشتر از شصت سالگی  رسیدن، این رقم در سال ۲۰۲۵ به حدود ۲/۱ بیلیون نفر می رسه».

« پیش بینی می شه در سال ۲۰۲۵ تعداد افراد سالمندی که در کشورای در حال پیشرفت زندگی می کنن به ۸۵۰ میلیون نفر می رسه یعنی دو برابر می شه».

رشد جمعیت سالمندی ایران تا سال ۱۴۰۴ سه برابر رشد جمعیت کشور می شه.

**********
اینا عناوین اخبار سالهای گذشته هستن که روند رو به افزایش سالمندی در جهان رو روایت می کنن. کشور ما هم که در چند دهه قبل عنوان یکی از جوانترین کشورای جهان رو داشت از این وضعیت به دور نیس و طولی نخواد کشید که جوانان سالهای پیش، به عضویت گروه پا به سن گذاشته ها در آیند.

مطمئنا، وجود سالمندان نعمت بزرگیه که ذخیره بزرگ و با ارزشی از تجربه و علم رو واسه اجتماع به ارمغان می آورد. مراقبت و به کار گیری این گنجینه خرد و فرزانگی، ظرافت و توجه خاصی رو می خواد طوری که کوچیکترین کوتاهی خونواده و جامعه در بخشش توجه مناسب و به موقع نسبت به این موضوع می تونه به اونجا برسه که سالمندان به جای مناسب دیدن فرصت واسه انتقال دادن پختگی شون به نسل جوون، خود رو در موردای آسیب شناسانه این دوران گرفتار ببینن. به طور کامل مشخصه که نتیجه های این قضیه دیر یا زود گریبانگیر جامعه می شه. یکی از مهمترین آسیبای دوران سالمندی، پدیده سن و سال دار آزاریه.

واژه سالمندآزاری اولین بار در سال ۱۹۸۰ و به خاطر توصیف خشونتهای خونواده علیه سالمندان استفاده کرده شد. سازمان جهانی بهداشت سالمندآزاری رو خشونت علیه حقوق انسانی سن و سال دار می دونه و این پدیده رو یه دلیل مهم واسه آسیبها، بیماریها، احساس تنهایی و ناامیدی سالمندان به حساب می آورد ». در تعریف دیگری که مورد تأیید شبکه ملی پیشگیری از سالمندآزاری امریکا قرار گرفته این جور بیان شده: « سالمندآزاری کم توجهی از قصد یا غیر از قصد به سن و سال دار و یا انجام رفتارهایی آزار دهنده و تکرار شونده از طرف افرادیه که سن و سال دار به اونا اعتماد داره و موجب ایجاد آسیب یا پریشونی در سن و سال دار می شه».

آزار مالی سالمندان شامل بهره کشی یا استفاده غیرقانونی از سرمایه و پول و پله و سرمایه سن و سال دار مثل سوءاستفاده از چک، کارتهای اعتباری و حساب بانکی سن و سال دار یا دزدیدن اونا، تقلید امضای سن و سال دار و … هستش. این نوع آزار، حدود پنجاه درصد از آزارهای سالمندان رو تشکیل میده و می تونه همزمان با شکلهای دیگه آزار اتفاق بیفته

با اینکه سالمندآزاری اولین بار در کشورای پیشرفته مطرح شد، اما گزارش موارد اون در بعضی از کشورای در حال پیشرفت گوی سبقت رو از کشورای پیشرفته ربوده س. تغییرات جمعیت شناختی در کشورای در حال پیشرفت همراه با افزایش بی ثباتی و تغییر در ساختار خونواده از عواملی هستن که به افزایش آمار سالمندآزاری در این کشورها کمک کردن. به دلیل وجود مخفی سن و سال دار آزاری، تعیین آمار دقیق اون سخته اما با در نظر گرفتن افزایش تعداد سالمندان تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، همین ارقام و آمار تقریبی فعلی هم نگران کننده جلوه می کنه.

سالمندآزاری شکلای جور واجور مختلفی داره که به طبقات زیر تقسیم می شه:
آزار جسمی: وارد کردن درد یا آسیب به سن و سال دار مثل کتک زدن، مجبور کردن سن و سال دار به انجام کارای بدنی که خارج از توان اونه و …

آزار روانی یا هیجانی: ایجاد درد و رنج روانی واسه سن و سال دار مانند ترسوندن اون از راه داد و فریاد کردن، تحقیر کردن و مسخره کردن سن و سال دار، سرزنش کردن، محروم کردن سن و سال دار از تعامل با دوستان و اقوام و …

آزار مالی: شامل بهره کشی یا استفاده غیرقانونی از سرمایه و پول و پله و سرمایه سن و سال دار مثل سوءاستفاده از چک، کارتهای اعتباری و حساب بانکی سن و سال دار یا دزدیدن اونا، تقلید امضای سن و سال دار و … هستش. این نوع آزار، حدود پنجاه درصد از آزارهای سالمندان رو تشکیل میده و می تونه همزمان با شکلهای دیگه آزار اتفاق بیفته.

آزار جنسی: هر گونه تماس جنسی با فرد سن و سال دار بدون رضایت اون، مجبور کردن سن و سال دار به لخت شدن یا لخت کردن اون بدون رضایت یا نشون دادن پورنوگرافی به سن و سال دار. این نوع آزار در سالمندان کمتر از بقیه شکلای جور واجور مشاهده می شه.

غفلت: قصور در مراقبت از سن و سال دار یا تأمین هزینه های لازم ایشون که می تونه آگاهانه و یا ناآگاهانه باشه. بیشتر آزارها از این نوع هستن.

آزار اجتماعی: انصراف اجباری سالمندان از جامعه، مخفی کردن آزار سن و سال دار از بقیه، محدود کردن یا قطع کردن رابطه اجتماعی سن و سال دار با بستگان و جلوگیری از حضور سن و سال دار در فعالیتهای اجتماعی.

گزارشها نشون میدن که بیشترین اندازه سالمندآزاری بین ۷۵ تا ۸۵ سالگی و بیشتر در خونه و به وسیله همسر، فرزندان، آبجی – برادرها و دیگه بستگانی که مراقبت از سن و سال دار رو بردوش دارن اتفاق میفته. هم اینکه مشخص شده که زنان سن و سال دار دو یا سه برابر بیشتر از مردان سن و سال دار، شکلای جور واجور آزار رو تجربه می کنن.

نشونه های سالمندآزاری
نشونه های عمومی سالمندآزاری شامل بحث و تنش تکراری بین مراقب و سن و سال دار و تغییر در روحیه یا رفتار سالمنده.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *