سلامتی

الفبای ویتامین ها | تغذیه سالم

الفبای ویتامینا

 

 

در این مقاله اومده؛ هر کدوم از ویتامینا شامل ویتامین A ،C ،D ،E ،K و شکلای جور واجور ویتامین هایB نقش بی همتا و جداگونه ای در بدن اجرا می کنن.

 

ده و نقشای مهمی رو در فعالیتای سوخت و سازی بدن اجرا می کنن اما هنوز علم آدم درباره این ترکیبات لازم و حیاتی بسیار کمه.  به استثنای ویتامینای B۱۲ وD۳، ویتامینای A ،B ،C و E از نوع ویتامینای موجود در رژیم غذایی هستن. خیلی از افراد فکر می کنن؛ اگه روزی یه عدد قرص مولتی ویتامین بخورند مریض نمی شن. یا با رسیدن به سن ۴۰سالگی باید به عنوان مکمل یه داروی مولتی ویتامین رو به رژیم خود اضافه کنه. در واقع اگه مولتی ویتامینا شامل آهن و مواد معدنی باشن ممکنه مشکلات گوارشی بسازن. هم اینکه بعضی از ویتامینا مثلA، D۳، E وK به دلیل اینکه محلول در چربی هستن مصرف دوز بالای اونا می تونه تاثیر سمی روی بدن داشته باشن و موجب بروز تغییرات روانی و نورولوژیکی شن. به نوشته ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی نشنال ول بیینگ؛ از طرف دیگه، کمبود و از دست دادن این ویتامینا هم می تونه مشکلات و پیامدای جبران ناپذیری واسه بدن داشته باشن. نکته دیگه که باید مورد توجه قرار بگیره اینه که افراد با شرایط بدنی متفاوت یا با بیماریای جور واجور به رژیمای متفاوت و البته متناسب با بدن خودشون نیازمند هستن پس بجای تجویز شخصی این ویتامینا، همیشه پیشنهاد می شه که تعیین نوع ویتامین و دوز لازم اونو به دکتر و دکتر متخصص واگذار کنین تا با شناخت کافی از نیاز بدن شما اونو تجویز کنه. در ادامه این کارشناسان تغذیه و طب مکمل، به خاطر پیش آگاهی ما، کارکرد چند نمونه از ویتامینای مهم در بدن رو توضیح میدن:

ویتامینA: این ویتامین واسه سلامت چشم ها و رشد استخوانا لازمه. این ویتامین هم اینکه به بهتر شدن عفونتا کمک می کنه و با تقویت سیستم ایمنی بدن و تقویت تولید RNA این اثر رو اعمال می کنه. ویتامینA در روغن کبد ماهی، تخم مرغ، میوه ها و سبزیجات به رنگ زرد، هویج، سیب زمینی شیرین، گرمک، هلو و فلفل زرد و انبه فت و فراوون پیدا میشه.

ویتامینB۱: به تبدیل گلوکز به انرژی کمک می کنه و در برنج قهوه ای، پوست گندم و خشکبار پیدا میشه.

ویتامینB۲: به تبدیل چربیا، پروتئینا و قند به انرژی کمک می کنه و در تشکیل گلبولای قرمز خون موثره. منبع غنی این ویتامین فرآورده های شیری، عصاره مخمر، گوشت ارگانیک تخم مرغ و قارچه.

ویتامینB۳: این ویتامین به تنفس سلولای بدن کمک کرده و موجب سلامت پوست و حفظ تعادل قند خون است. منابع اصلی این ویتامین غلات سبوس دار، بنشنا، ماهی، مرغ، بوقلمون و قارچ هستن.

ویتامینB۵: به تولید هورمون ضدِ استرس کمک می کنه و در تقویت سلامت پوست و مو و اعصاب موثره. این ویتامین در تخم مرغ، مرغ، ماهی و سبزیجاتی مثل قارچ، آووکادو، عدس و دانه آفتاب گردان فت و فراوون پیدا میشه.

ویتامینB۹: این ویتامین یا همون اسیدفولیک واسه زنان باردار بسیار لازمه و به ساخته شدن DNA و پروتئین کمک می کنه. منابع این ویتامین جگر مرغ، اسفناج، لوبیا قرمز، چغندر، نخود فرنگی، آووکادو و آب گوجه فرنگی هستن.

ویتامینB۶: به عنوان ویتامین ضدِ افسردگی شناخته شده و به خون سازی هم کمک می کنه و واسه سوخت و ساز پروتئین و کارکرد سیستم عصبی حیاتیه. منابع اصلی اون شامل گوشت، ماهی آزاد، موز، کلم بروکلی، کلم و تموم سبزیجات با برگ سبز رنگ هستن.

ویتامینB۱۲: به سلامت سیستم اعصاب و رشد سالم و تولید گلبولای قرمز خون کمک می کنه. ویتامینB۱۲ در روده ساخته می شه. این ویتامین فقط در منابع گوشتی پیدا میشه و کسائی که فقط از سبزیجات استفاده می کنن بیشتر با کمبود این ویتامین مواجه می شن.

ویتامینC: به بهتر شدن بافتا و تشکیل استخوانا و دندانا کمک می کنه و پر از آنتی اکسیدان است. سبزی و میوه های مثل لیمو، توت فرنگی، طالبی، انگور، نخود، بروکلی، فلفل و مرکبات دیگه پر از این ویتامینه.

ویتامینE: مصرف دوز مناسب این ویتامین از سمی شدن کبد جلوگیری می کنه و یه آنتی اکسیدان مهم واسه حفاظت از سلولا هستش. سویا، بروکلی، سبزیجات سبز رنگ، دانه آفتاب گردان، خشکبار و بنشن از غنی ترین منابع این ویتامین هستن.

ویتامینK: در روند لخته شدن خون مهمه که بیشتر در خونواده کلما، گوجه فرنگی، بنشن از غنی ترین منابع این ویتامین هستن.

ویتامینD۳: واسه سوخت وساز و تشکیل استخوانا و دندانا لازمه و جذب کلسیم رو پیشرفت میده. این ویتامینا بر اثر تابش نور آفتاب به پوست در بدن تولید می شه. در موارد کمبود نور آفتاب مصرف ماهی، ساردین، تن، تخم مرغ و یا مکملای این ویتامین پیشنهاد می شه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *