سلامتی

الفبای ویتامین های مورد نیاز برای پوست | بیماری

: الفبای ویتامینای لازم واسه پوست

احتمالش هست که پوستتون به اندازه کافی مواد مغذی نگیره. ریچارد پارکر شیمیدان، نکاتی کوتاه و به درد بخور درباره ویتامینای لازم پوست شما و چگونگی افزایش اونا میگه:

الفبای ویتامینای لازم پوست

ویتامین A
رتینول، پالمیتات رتینیل، و آلدهید رتینال، شکلای جور واجور ویتامین A هستن که کلاژن رو زیاد می کنن، منافذ پوست رو می بندن، و لکه و خطوط ریز رو به کمترین حد ممکن می رسونن. ریچارد پارکر میگه: معروف ترین اونا رتینوله، اما موجب تحریک پوست می شه، در حالیکه آلدهید رتینال، فعال تره و روی بیشتر پوستا خوب جواب میده.

ویتامین B
ویتامین B شامل یه گروه از ویتامینای جور واجور، اما ربط داره، و پارکر پیشنهاد می کنه که به دو تا از اونا بیشتر توجه کنین: ویتامین B3 (نیاسین آمید) واسه مراقبت از سلولای ایمنی پوست، تقویت لایه های خارجی پوست، کمک به کنترل رنگدانها، و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست؛ و مرطوب کننده ویتامین B5 که مانند یه عامل ضد التهابی عمل می کنه.

ویتامین C
اسید ال-اسکوربیک، شکلی از ویتامین C هستش که در تولید کلاژن و رنگدونه نقش داره. پارکر میگه: به دنبال فرمولاسیونای شامل اسید اسکوربیک محلول در روغن باشین چون بسیار پایدار و بادوام هستن و مانند یه آنتی اکسیدان، افزایش دهنده کلاژن، و مرطوب کننده عمل میکنن.

ویتامین D
این ویتامین، از راه پوست وارد بدن می شه و به تقویت استخوانا و سیستم ایمنی بدن کمک می کنه. حتی با اینکه اندازه کمبود این ویتامین بالاست، به کار گیری کرمای ضد آفتاب لازمه. پارکر میگه: به دنبال ضد آفتابایی باشین که شامل پرو ویتامین D هستن، چون وقتی به وسیله نور خورشید فعال شن، سطح ویتامین D پوست رو زیاد می کنن.

ویتامین E
پارکر میگه: ۸ فرم جور واجور از ویتامین E هست که به عنوان یه آنتی اکسیدان قوی عمل میکنن، جلوی سرطان پوست رو می گیرن، و رنگدانها رو متعادل می کنن. یه آنتی اکسیدان موضعی مناسب، باید شامل هر ۸ فرم باشه –آلفا، بتا، گاما، دلتا توکوفرول، و توکوترینولای مشابه.

ویتامین F
ویتامین F یه نام مشترک واسه اسیدهای چرب لازم خود پوسته که پوست رو نرم نگه می دارن. پارکر میگه: مهم ترین اونا اسید گاما لینو لنیک، و اسید لینو لئیک هستن. یه مرطوب کننده با کیفیت باید شامل هر دوی اونا باشه، به شکل روغن گل گاوزبان که غنی ترین منبع طبیعی از اسیدهای چرب لازمه.

بقیه نکات زیبایی
– پپتیدها: این پروتئینای کوچیک، پوست شما رو فعال می کنن تا با واکنشای درست، سالم تر شه.

-آنتی اکسیدانا: یعنی هر ماده ای که اندازه آسیب رادیکالای آزاد رو به پوست کم می کنه.

-گلیکانا: این مولکولای پیام رسان، رابطه بین سلولا رو در لایه های جور واجور پوست آسون کردن می کنن و تولید کلاژن پوست رو زیاد می کنن. با بالا بردن اندازه گلیکان بطور مصنوعی یا برنامه ریزی دوباره گلیکانای قدیمی در پوستای پیر، شاید این پوستا جوون تر بنظر برسن.

-اسیدهای هیدروکسی: آلفا (گلیکولیک، لاکتیک و اسید سیتریک) و بتا (سالیسیلیک). این اسیدها پوست رو لایه برداری می کنن تا صاف و نرم بمونه.

-سرامیدها: این چربیای طبیعی، مانند سد عمل میکنن و خاصیت انعطاف پذیری پوست رو حفظ می کنن.

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *