سلامتی

الفبای شاد زیستن در دوره سالمندی | سالمندان

الفبای خوشحال زیستن در دوره سالمندی

سیما یه روز از خودش خسته شد. اون روز وقتی بود که در آینه نگاه کرد و یه بانوی سن و سال دار و بداخلاق رو دید که هر کسی می تونست از مصاحبتش خسته و دپرس شه. زنی رو دید که شل می ایستاد و شکمش رو جلو می داد، به سر و وضعش رسیدگی نمی کرد و به بهونه این که پیر شده، سیمای دلپذیر و قدبلندی رو که درون اون زندونی بود ندیده می گرفت.

اون سیمایی رو دید که دنبال گوشه خلوتی می گشت تا همه رو از یاد ببره و همه هم اونو. سیما همون روز از خودش خسته شد و عزمشو جزم کرد عوض شه. اون به خودش گفت اگه ۱۲ ماه از عمر من باقی مونده باشه و هر ماه بتونم یه تغییر در خود بسازم و روش زندگی ام رو کمی تغییر دهم، سال دیگه این موقع وقتی به آینه نگاه می کنم، زن دوست داشتنی تری رو می بینم.واسه این کار از ساده ترینا شروع کرد. به عنوان اولین اقدام، تموم لباسای نیمدار و به درد نخوری رو که از ده های قبل زندگی اش انبار کرده بود و هیچوقت اونا رو نمی پوشید، دور ریخت یا بخشید.

بعد سراغ یه آرایشگاه رفت و ظاهر خود رو عوض کرد؛ موهاش رو کوتاه و مرتب کرد و چهره اش رو صفا داد و در همون مراحل اول وقتی دوباره جلوی آینه ایستاد، از خودش خشنودتر بود.

سیما اونقدر از این تغییر خوشحال شد که عزمشو جزم کرد پیش خواهرش بره. این تغییر کوچیک یه تغییر روحیه خوب و یه دید و بازدید و رابطه به درد بخور هم واسه اون به ارمغان آورد.

وقتی پیش خواهرش رفت، فهمید اونم خیلی خسته و کم حوصله س و پیشنهاد کرد باهم به پابوس امام رضا برن. تغییر کوچیک ماه آینده هم مشخص شده و همه اینا تو یه روز با یه تغییر کوچیک بوجود اومده بود.

سیما این تغییرات رو به فال خوب گرفت و واسه عصر یه کیک کوچیک درست کرد تا مثل قدیما که با بچه هاش دور هم عصرانه می خوردند با خودش تنها بشینه و شروع خوشحالی اش رو جشن بگیره.اون هر ماه به یه تغییر معتقد موند، ولی هر تغییر اونقدر تغییرات جدیدی رو در زندگی اش رقم می زد که به جربزه میشه گفت تغییرات زندگی سیما خیلی زود به هر روز یه تغییر و بیشتر پیشرفت کرد کرد و اگه شمام بعد از یه سال سیما رو می دیدید، اونو نمی شناختین.

سیما، زنی که یه سال قبل از خودش خسته شده بود، امروز عاشق خودش و زندگی پربارشه. اون حالا در هفتمین دهه از زندگی اش ورزش می کنه، نقاشی رو که یه عمر دلش میخواس یاد بگیره آموخت، وزن کم کرد و برنامه منظمی واسه سفر داشت. در فرهنگسرای محل، بافتنی رو که بخوبی بلد بود، به جوانان علاقه مند آموزش می داد و خیلی کارای دیگه هم انجام می داد که دلیل شد دوستان زیادی پیدا کنه. مثلا دو سه نفر از شاگردان فرهنگسرا همیشه به اون سر می زدن.

شمام می تونین مثل سیما همیشه از نو شروع کنین و این همه اوقات فراغتی رو که دارین، صرف آرزوهایی که هیچوقت به اونا نپرداخته اید، کنین.

الفبای خوشحال زیستن

خوشحال زیستن کار سختی نیس، کافیه از خود و زندگی تون راضی باشین و واسه رسیدن به این مقصود باید از هر فرصتی واسه یادگیری مطلب تازه استفاده کنین.

– روابط اجتماعی خود رو گسترده کنین.

– به خود و توانایی هاتون تکیه کرده و وابستگی تون رو کم کنین، اما کمک گرفتن لازم از بقیه رو یادتون نره.

– تلاش کنین انتظاراتتان از بقیه منطقی و مناسب باشه و از نق زدن و زیاد ایراد گرفتن دوری کنین.

– سفر کنین و نعمتای خدا رو حس کنین و از زندگی لذت ببرین.

– تا وقتی که می تونین و به سلامت تون صدمهنمی خوره، پرتلاش و باانگیزه باشین و با امید زندگی کنین و در فعالیتای داوطلبانه مشارکت داشته باشین.

-لبخند، خوشرویی و ورزش رو یادتون نره. این کار اعتماد به نفس رو بالا می بره، نشاط و سرزندگی رو به دنبال داره و مقاومت شما در قبال بیماریا رو زیاد می کنه.

– ابهت و فاصله گرفتن رو کنار بذارین و به همه عزیزانتون محبت کنین.

– به بهداشت فردی خود توجه کنین و معاینات کامل دوره ای رو یادتون نره. آرامش و سلامت از نعماتیه که باید اونو حفظ کنین.

– تغییرات دوران سالمندی رو با مثبت اندیشی قابل تحمل تر کنین.

– همیشه به خدا توکل کنین و بدونین در بالاترین درجه تنهایی و در سخت ترین لحظات اونه که با مهربانی به شما نگاه می کنه و همه چیز رو بخوبی پیش می بره.

شادمانی و طول عمر

تحقیقی که در طول ۲۳ سال در دانشگاه ییل ومیامی شهر اوهایو انجام شد، یافته های بسیار جالبی داشت. این تحقیق نشون داد افراد بالای ۵۰ سال که به افزایش سن خود با دید مثبت نگاه می کنن و اونو یه تجربه شیرین می دونن، به صورت میانگین ۷/۵ سال بیشتر از آدمایی که اینجور طرز فکری ندارن، زندگی می کنن.

پس اگه می خواین طول عمر بیشتری داشته باشین، اول از طرز فکرتون شروع کنین. درست فکر کردن در زندگی، علاوه بر این که ممکنه واسه شما نتیجه های بسیار مطلوبی داشته باشه، در افزایش طول عمر شمام موثره.

یافته های تحقیقات زیاد نشون می دهدانسانایی که در زندگی رفتار متعادل و آرومی دارن، احتمال مرگ یهویی خود رو تا ۵۰ درصد، در مقایسه با آدمایی که در برابر مسائل زندگی جبهه می گیرن و با پستی و بلندیای اون کنار ، کاهش میدن.

محققان احتمال میدن روش زندگی سالم، سیستم ایمنی بدن رو تقویت کنه و قدرت مقابله بدن رو واسه مقابله با بیماریا و شرایط سخت زندگی زیاد کنه.

به رنگ زندگی

سال هاست که محققان به رابطه بین رنگای جور واجور و احساسات و احساسات آدم فهمیدن و سالمندان هم از این قانون مستثنا نبوده و میتونن از طیفای نوری جور واجور واسه خوشحال کردن هرچه بیشتر روحیه خود استفاده کنن. نارنجی ترکیبی از انرژی رنگ قرمز و شادی رنگ زرده. رنگ نارنجی در فکر و ذهن افراد سن و سال دار احساس باحالی بوجود میاره و نمادی از نور خورشید حساب می شه.

رنگ نارنجی رنگ گرمیه و گرمای زندگی رو به آدم هدیه می کنه. این طیف نوری، اکسیژن زیادی در مغز جفت و جور می کنه و فعالیت مغز رو زیاد می کنه، پس اگه سالمندان هنگام انتخاب چیدمان خونه خود از پرده، مبلمان، فرش یا طراحیای نارنجی رنگ بیشتری بهره ببرن، مطمئنا در روح بخشی به زندگی شون موثر هستش.

با وجود اثرات آروم بخش و شادی آور، رنگ نارنجی تاثیر زیادی بر اشتها داشته و تمایل سالمندان رو به مصرف شکلای جور واجور مواد غذایی زیاد می کنه. نارنجی، سمبل پایداری و قدرته و اندازه دقت و تمرکز رو زیاد می کنه. واسه شادی بخشی بیشتر از راه این رنگ گرم باید از شکلای جور واجور روشن اون بیشتر استفاده شه. اگه سالمندان از تمرکز کم رنج می برن، پیشنهاد می شه از رنگ نارنجی در دور و بر خود بیشتر استفاده کنن.

بررسیا نشون میده سالمندان باید بیاموزند که چیجوری منفی نگری رو از خود دور کنن؛ چراکه هرچه افراد خوشحال تر باشن، عمر طولانی تری دارن.

خوشحال باش و خوشحال زی

جمعیت سالمندان جهان یعنی افراد بالای ۶۵ سال تا سال ۲۰۵۰ تقریبا سه برابر می شه و این بیشتر به دلیل تاثیر شادی در زندگی اوناس. سالمندان کنترل بیشتری روی احساسات و احساسات خود دارن. اونا می آموزند که چیجوری در موفقیتای استرس زا، استرس و ناراحتیای خود رو کنترل کرده و افکار منفی رو از خود دور کنن.

یه تحقیق دیگه هم که تازگیا انجام شده، نشون میده ثبات عاطفی حتی در طول دهه هفتم زندگی بازم به تکامل خود ادامه میده. این تحقیق میگه سالمندان شادمانی رو بهتر و ترس رو کمتر درک می کنن. محققان می گن این تائیدی بر عقیده عادی میان مردمه که پیری، آدم رو پخته و نرم می سازه.

منبع : چهار دیواری

.

منبع : abartazeha.com

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *